دوره 22، شماره 6 - ( بهمن و اسفند 1397 )                   جلد 22 شماره 6 صفحات 150-163 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Namjoo S, Seirafi M R, Assarzadegan F, Borjali A. Efficacy of Mindfulness-Based Cognitive Therapy on Headache Considering the Moderating Role of Alexithymia: A Randomized Controlled Trial. J Qazvin Univ Med Sci. 2019; 22 (6) :150-163
URL: http://journal.qums.ac.ir/article-1-2708-fa.html
نامجو سارا، صیرفی محمدرضا، عصارزادگان فرهاد، برجعلی احمد. اثر شناخت‌درمانی مبتنی بر ذهن‌آگاهی بر سردرد اولیه: یک کارآزمایی بالینی تصادفی با بررسی تعدیل‌گری الکسیتایمیا. مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی قزوین. 1397; 22 (6) :150-163

URL: http://journal.qums.ac.ir/article-1-2708-fa.html


1- گروه روانشناسی سلامت، دانشکده روانشناسی، واحد کرج، دانشگاه آزاد اسلامی، کرج، ایران.
2- گروه روانشناسی سلامت، دانشکده روانشناسی، واحد کرج، دانشگاه آزاد اسلامی، کرج، ایران. ، seirafihealth@gmail.com
3- گروه بیماری‌های مغز و اعصاب، دانشکده علوم پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی‌درمانی شهید بهشتی، تهران، ایران.
4- گروه روانشناسی بالینی، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی، دانشگاه علامه طباطبایی، تهران، ایران.
چکیده:   (731 مشاهده)
زمینه مداخلات مبتنی بر ذهن‌آگاهی در کاهش درد مزمن مؤثر شناخته شده‌اند. با این حال درباره تعدیل‌کننده‌های این اثربخشی اطلاعات محدودی موجود است. الکسیتایمیا یکی از مهم‌ترین تعدیل‌کننده‌های مؤثر در رابطه با شدت سردرد است. 
هدف هدف از پژوهش حاضر بررسی نقش تعدیل‌کنندگی الکسیتایمیا در روند تأثیر شناخت‌درمانی مبتنی بر ذهن‌آگاهی بر شدت سردرد اولیه بود.
مواد و روش‌ها این مطالعه کارآزمایی بالینی در سال ۹۷-۱۳۹۶ در بیمارستان امام حسین (ع) در استان تهران انجام شد. با استفاده از روش نمونه‌گیری هدفمند از بین ۹۴ بیمار مبتلا به سردرد مزمن اولیه، ۸۵ نفر انتخاب و به دو گروه آزمایش (۴۳ نفر) و گروه کنترل (۴۲ نفر) به صورت تصادفی جای‌گماری شدند. گروه آزمایش در هشت جلسه ۱۲۰‌دقیقه‌ای و در هفته‌های متوالی در جلسات شناخت‌درمانی مبتنی بر ذهن‌آگاهی شرکت کردند و گروه کنترل از گفت‌وگوی معمول با درمانگر و پلاسیبوی توجه برخوردار شدند. در این مطالعه از مقیاس پیوسته ‌بصری، پرسش‌نامه خودکارآمدی درد و فاجعه‌سازی درد استفاده شد. تمامی داده‌ها با آزمون‌های تی مستقل، کای دو و داده‌های طولی با استفاده از آنالیز مدل‌های آمیخته خطی تجزیه و تحلیل شدند. 
یافته‌ها اثر تعاملی زمان×گروه در سه حیطه شدت درد (۰/۰۰۱>P)، باورهای خودکارآمدی (۰/۰۰۱>P) و فاجعه‌آفرینی (۰/۰۰۱>P) معنادار بود. همچنین ‌الکسیتایمیا به عنوان یک تعدیل‌کننده مؤثر شناخته شد (۰/۰۱>P) . سطوح بالای الکسیتایمیا در مقایسه با سطوح پایین الکسیتایمیا پیش‌بینی‌کننده تأثیر بیشتر شناخت‌درمانی مبتنی بر ذهن‌آگاهی بر کاهش درد در طول زمان بود. 
نتیجه‌گیری درمان مبتنی بر ذهن‌آگاهی روشی بالقوه و مؤثر برای کاهش سردردهای اولیه است. الکسیتایمیک‌بودن به عنوان عامل بالینی و مؤثر در احراز نتایج مطلوب درمان مبتنی بر ذهن‌آگاهی محسوب می‌شود.
متن کامل [PDF 5913 kb]   (400 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (319 مشاهده)  
نوع مطالعه: کارآزمایی بالینی | موضوع مقاله: روان پزشکی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی قزوین می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | The Journal of Qazvin University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb