دوره 23، شماره 3 - ( مرداد و شهریور 1398 )                   جلد 23 شماره 3 صفحات 278-285 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Gorji M, Chegini V, Talebi Tamajani Z, Ansari I, Mohitabadi Z. Effect of Bakri Balloon on Managing Postpartum Hemorrhage: A Case Series. J Qazvin Univ Med Sci. 2019; 23 (3) :278-285
URL: http://journal.qums.ac.ir/article-1-2573-fa.html
گرجی مریم، چگینی ونوس، طالبی تماجانی زینب، انصاری ایمان، محیط آبادی زهرا. تأثیر بالون بکری در کنترل خونریزی بعد از زایمان: گزارش موارد. مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی قزوین. 1398; 23 (3) :278-285

URL: http://journal.qums.ac.ir/article-1-2573-fa.html


1- بیمارستان ولایت، دانشگاه علوم پزشکی قزوین، قزوین، ایران.
2- گروه زنان و زایمان، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی قزوین، قزوین، ایران. ، venus_chegini@yahoo.com
3- گروه مامایی، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی البرز، کرج، ایران.
4- کمیته تحقیقات دانشجویی، دانشکده پزشکی، دانشگاه شاهد، تهران، ایران.
5- بیمارستان کوثر، دانشگاه علوم پزشکی قزوین، قزوین، ایران.
متن کامل [PDF 1539 kb]   (412 دریافت)     |   چکیده (HTML)  (1325 مشاهده)
متن کامل:   (628 مشاهده)
مقدمه
ﺧﻮﻧﺮیﺰی پس از زایﻤﺎن چشم‌گیرﺗﺮیﻦ ﻋﻠﺖ ﻣﺮگ ﻣﺎدران در ﺗﻤﺎم دﻧﯿﺎ و یکی از پنج عامل مرگ‌و‌میر مادران بویژه در کشورهای در حال پیشرفت است. PPH به خونریزی بیش از 500 میلی لیتر پس از زایمان طبیعی و بیش از 1000 میلی‌لیتر پس از زایمان سزارین و دو‌قلویی اطلاق می‌شود [1]. همچنین PPH، کاهش سطح هماتوکریت با حداقل 10 درصد بین دوره پذیرش و دوره پس از زایمان را نیز شامل می‌شود. PPH به دو صورت زودرس (در 24 ساعت اول) و خون‌ریزی دیررس (بعد از 24 ساعت اول پس از زایمان تا شش هفته بعد از آن) تظاهر می‌یابد. کنترل PPH بستگی به علت آن دارد. در 75 تا 80 درصد موارد آتونی عامل اصلی خونریزی بعد از زایمان است [2]. PPH می‌تواند با عوارض شدید و وسیعی از جمله شوک هیپوولمیک، اختلال در عملکرد کلیه و مشکلات انعقادی همراه باشد [3]. در سراسر جهان در هر چهار دقیقه یک زن به علت PPH جان خود را از دست می دهد [1]. خط اول درمان برای این وضعیت اقدامات محافظه‌کارانه و استفاده از داروهای یوتروتونیک شامل اکسی‌توسین و پروستاگلندین است و خط دوم درمان شامل پک‌کردن رحم، تامپوناد داخل رحمی، ایجاد فشار خارجی با استفاده از بخیه‌های فشاری و آمبولیزاسیون شریان رحمی است [2]. اگر تمام این اقدامات محافظه‌کارانه به سرانجام نرسید درنهایت هیسترکتومی ضرورت می‌یابد که خود ممکن است با از‌دست‌دادن خون بیشتر و عوارض کوتاه و بلند مدت زیادی از جمله: آسیب به سایر اعضا، عفونت و اختلال در بهبود زخم، ازدست‌دادن باروری، دوره درمان طولانی و غیره همراه باشد [3]. 
سازمان جهانی بهداشت، فدراسیون بین‌المللی زنان و مامایی،  کالج زنان و مامایی ایالات متحده و کالج سلطنتی زنان و مامایی  بالون تامپوناد را به عنوان یک روش جایگزین پیشنهاد کرده‌اند که می‌تواند به طور قابل توجهی PPH را کنترل کند [4]. همچنین اثربخشی تامپوناد بالون بکری در مطالعات مختلف به عنوان یک ابزار جدید برای کنترل PPH با میزان موفقیت بالا گزارش شده است [5].
بالون بکری یک تامپوناد سیلیکونی با طول 54 سانتی‌متر است و برای کنترل موقت و کاهش PPH استفاده می‌شود [6-4]. پس از جداشدن جفت، ممکن است سینوس‌های وریدی و شریان‌های مارپیچی بازمانده و خونریزی از بستر جفتی رخ دهد. استفاده از فشار کافی برای فشردن رگ خونی، اغلب باعث رفع مشکل می‌شود، زیرا فشار روی رگ خونی، بیشتر از فشار داخل رگ است. اگر فشار به اندازه کافی ایجاد شود، خون لخته می‌شود و خونریزی متوقف می‌شود. سازوکار اثر بالون بکری ممکن است مربوط به اثر فشار بر حفره اندومتری یا ناشی از افزایش فشار هیدرواستاتیک در نزدیکی شریان رحم باشد. این بالون به‌راحتی و با سرعت کار گذاشته یا خارج می‌شود و شکل خاص و ظرفیت ۵۰۰ سی‌سی و جنس سیلیکون این بالون که مانع از چسبیدن بالون به لایه داخلی رحم است، باعث می‌شود فشار کافی برای تامپون‌کردن رحم و کنترل خونریزی در سطح وسیع اعمال شود. به ‌علاوه میزان دقیق ازدست‌رفتن خون همزمان توسط پورت درناژ آن ارزیابی می‌شود [6]. 
با وجود اینکه به نظر می‌رسد بالون بکری وسیله‌ای مفید در کنترل PPH باشد، مطالعات انجام‌شده در رابطه با بالون بکری و تأثیر آن در کاهش PPH خصوصاً در ایران بسیار محدود است. نتایج مطالعات محدود در این زمینه در خارج از کشور نیز حاکی از آن است که بالون بکری در بیش از 80 درصد موارد در کنترل PPH مؤثر واقع شده که البته این میزان موفقیت، در زایمان واژینال، بیشتر از زایمان به شیوه سزارین بوده است [9-7].
بنابراین زمان تشخیص خونریزی، وجود امکانات مناسب و کنترل مناسب آن در جلوگیری از مرگ‌و‌میر مادران بسیار حیاتی است. با توجه به اهمیت این موضوع و مطالعات بسیار محدود انجام‌شده در ایران در ارتباط با تأثیر این بالون بر PPH، این مطالعه با هدف ارزیابی تأثیر بالون بکری در کنترل PPH در میان بیماران بستری در بیمارستان کوثر قزوین صورت گرفت.
مواد و روش‌ها
این مطالعه به روش بررسی موارد از مهر 1394 تا اسفند 1395 در مرکز آموزشی‌درمانی کوثر که تنها مرکز فوق‌تخصصی و ارائه خدمات زنان و مامایی در استان قزوین است، روی پرونده بیمارانی انجام شد که PPH در آن‌ها به روش‌های درمان دارویی از قبیل استفاده از اکسی‌توسین و متیل ارگونوین و میزوپرستول پاسخ نداده و بالون بکری برای کنترل PPH استفاده شده بود. اطلاعات مربوط به سن، شغل، محل سکونت بیمار، تعداد زایمان، سن حاملگی، علت بستری، روش زایمان، غلظت هموگلوبین سرم قبل و بعد از زایمان، طول مدت بستری، نیاز به پذیرش در ICU و تزریق خون، اندیکاسیون و طول مدت استفاده از بالون بکری و درنهایت تأثیر بالون بکری در کنترل خونریزی از 13 پرونده جمع‌آوری شد. درنهایت داده‌های حاصل با استفاده از نسخه 16 نرم‌افزار SPSS تحلیل و متغیرهای کمی به صورت میانگین±انحراف‌معیار و متغیرهای کیفی به صورت فراوانی(درصد فراوانی) گزارش شدند. 
در این مطالعه محققان به کلیه اصول و دستورالعمل‌های توصیه‌شده توسط معاهده هلسینکی در مورد رعایت اخلاق در پژوهش پای‌بند بودند. تمامی اطلاعات بیماران محرمانه نگهداری شده و نتیجه طرح به صورت کلی بدون ذکر نام و مشخصات منتشر شد. 
یافته‌ها
میانگین سن بیمـاران 7/03±‌28 و شایع‌ترین علت بستری خونریزی واژینال (46/2 درصد) بود. 11 مورد (84/7 درصد) به روش سزارین زایمان کردند که از این میان 7 مورد از سزارین‌ها به دلیل سزارین قبلی، یک مورد به دلیل دوقلویی و 3 مورد به دلیل افت ضربان قلب جنین بود. 12 بیمار (3/92 درصد) حداقل 12 ساعت در ICU بستری شدند و 11 بیمار (84/7 درصد) نیاز به تزریق خون و فراورده‌های خونی داشتند. میانگین و انحراف معیار غلظت هموگلوبین سرم بیماران قبل و بعد از زایمان به ترتیب 4/8±12/1 و 2/1±9/1 گرم/دسی‌لیتر به دست آمد (جدول شماره 1). متوسط روزهای بستری در بیمارستان و متوسط ماندن بالون در رحم در مطالعه حاضر به ترتیب 2±4 روز و 18±۲۷ ساعت به دست آمد.

شایع‌ترین علل استفاده از بالون بکری آتونی (46/1 درصد) و پس از آن جفت آکرتا (30/8 درصد) و پرویا (23/1 درصد) بود. میانگین و انحراف معیار مدت زمان ماندن بالون بکری در رحم 18±۲۷ ساعت محاسبه شد. بالون بکری در کنترل PPH در 12 بیمار (92/3 درصد) شامل تمام موارد زایمان واژینال و 90/9 درصد موارد سزارین مؤثر بود و در یک مورد که PPH به علت پرویا به روش‌های مدیکال و استفاده از بالون بکری پاسخ نداد، هیسترکتومی انجام شد. 
بحث و نتیجه‌گیری 
در این مطالعه بالون بکری در کنترل PPH در 12 بیمار (92/3 درصد) شامل تمام زنانی که زایمان واژینال و  90/3 درصد زنانی که زایمان سزارین داشتند، مؤثر بود. در مطالعه ویتهالا و همکاران که روی 15 بیمار صورت گرفت، میزان موفقیت کلی بالون بکری در کنترل PPH 80 درصد گزارش شد. البته در مطالعه آنان مشابه با نتایج مطالعه حاضر،  PPH در زنانی که زایمان واژینال داشتند، با استفاده از بالون بکری 100 درصد کنترل شد، در حالی که استفاده از بالون بکری تنها در 57 درصد زنانی که زایمان سزارین داشتند، مؤثر بود [7]. جرجیو و همکاران و وانگ و همکاران که تامپوناد داخل رحمی را به ترتیب روی 106 و 407 بیمار بررسی کرده‌اند، میزان موفقیت کلی بالون بکری در کنترل PPH را به ترتیب 91/5 و 91/6 درصد گزارش کردند که میزان آن نزدیک به نتایج این مطالعه است [9 ،8]. 
در مطالعه ایبار و همکاران که روی 24 بیمار صورت گرفت میزان موفقیت بالون بکری در کنترل PPH به طور کلی 87/5 درصد و در بیماران با زایمان واژینال 100 درصد و بیشترین اندیکاسیون استفاده از بالون بکری آتونی با 33/3 درصد گزارش شد [10]. هم‌راستا با نتایج مطالعه آن‌ها، در این مطالعه نیز بالون بکری در کنترل PPH بیماران با زایمان واژینال کاملاً مؤثر و آتونی رحم با 46/1 درصد بیشترین اندیکاسیون استفاده از بالون بکری بود. در این مطالعه میانگین و انحراف معیار غلظت هموگلوبین بیماران بعد از زایمان 1/1‌±‌9/2 گرم/دسی‌لیتر به دست آمد، در حالی که در مطالعه ایبار و همکاران این میزان 1/1±8/1 گرم/دسی‌لیتر گزارش شد. متوسط و انحراف معیار روزهای بستری در بیمارستان و متوسط ماندن بالون در رحم در مطالعه حاضر به ترتیب 2±4 روز و 18±۲۷ ساعت و در مطالعه ایبار و همکاران به ترتیب 3±6 روز و 14±21ساعت بود [10]. از طرف دیگر میزان هموگلوبین پس از زایمان در مطالعه وانگ و همکاران حدوداً 9 گرم/دسی‌لیتر و میانگین طول مدت بستری و متوسط ماندن بالون در رحم مشابه با نتایج مطالعه ما بود [9]. با توجه به مقایسه نتایج مطالعات مذکور به نظر می‌رسد استفاده طولانی‌تر از بالون در رحم، ممکن است با کاهش افت هموگلوبین و کاهش طول مدت بستری همراه باشد که البته برای رسیدن به نتایج دقیق‌تر نیاز به طراحی مطالعات با حجم نمونه بیشتر است. 
در این مطالعه بالون بکری نسبت به دیگر روش‌های متداول  در کنترل PPH مؤثرتر بود. این روش یکی از روش‌های ساده و کم‌تهاجم است که ﺑﻪ‌راﺣﺘﯽ و ﺑﺎ ﺳﺮﻋﺖ ﮐﺎر ﮔﺬاﺷﺘﻪ و ﺧﺎرج می‌شود. این روش عوارض جدی ندارد و می‌تواند در کنترل PPH قبل از روش‌های تهاجمی مانند هیسترکتومی استفاده شود و باعث کاهش مقدار خونریزی و نیاز کمتر به تزریق خون و کاهش مدت اقامت بیماران در بیمارستان شود. البته از محدودیت‌های مطالعه حاضر تعداد کم‌نمونه و البته محدودبودن متغیرهای درج‌شده در پرونده بیماران بود، لذا برای اینکه بتوان از بالون بکری به‌صورت گسترده در کنترل PPH استفاده کرد، نیاز به پژوهش‌هایی با جامعه آماری بزرگ‌تر و بررسی متغیرهای بیشتر است که بتوان کارایی این روش را با سایر روش‌ها در کنترل PPH مقایسه کرد.
ملاحظات اخلاقی
پیروی از اصول اخلاق پژوهش

این مطالعه با کد IR.QUMS.REC.1397.051 از کمیته اخلاق دانشگاه علوم پزشکی قزوین تأیید شد. ضمناً همه اصول اخلاقی در این مقاله رعایت شده است. شرکت‌کنندگان اجازه داشتند هر زمان که مایل بودند از پژوهش خارج شوند. همچنین همه شرکت‌کنندگان در جریان روند پژوهش بودند. اطلاعات آن‌ها محرمانه نگه داشته شد.
حامی مالی
این تحقیق هیچ کمک مالی خاصی از سازمان‌های تأمین مالی در بخش‌های دولتی، تجاری یا غیرانتفاعی دریافت نکرده است. 
مشارکت نویسندگان
طراحی مطالعه، جمع‌آوری داده‌ها و نگارش نسخه اولیه: مریم گرجی، ونوس چگینی و زینب طالبی تماجانی؛ تحلیل و تفسیر داده‌ها و اصلاح محتوا: ایمان انصاری و زهرا محیط‌آبادی؛ تأیید نسخه نهایی: تمام نویسندگان.
تعارض منافع
بنابر اظهار نویسندگان، این مقاله تعارض منافع ندارد.
سپاسگزاری
از همکاری صمیمانه آقای دکتر ملکی، ریاست محترم مرکز آموزشی درمانی کوثر قزوین، و خانم دکتر سارا اسماعیلی‌زاده،  عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی البرز، نهایت تشکر و قدردانی به عمل می‌آید.
References
  1. Newsome J, Martin JG, Bercu Z, Shah J, Shekhani H, Peters G. Postpartum hemorrhage. Tech Vasc Interv Radiol. 2017; 20(4):266-73. [DOI:10.1053/j.tvir.2017.10.007] [PMID]
  2. Pakniat H, Chegini V, Shojaei A, Khezri MB, Ansari I. Comparison of the effect of intravenous tranexamic acid and sublingual misoprostol on reducing bleeding after cesarean section: A double-blind randomized clinical trial. J Obstet Gynecol India. 2019; 69(3):239-45. [DOI:10.1007/s13224-018-1181-x] [PMID]
  3. Cekmez Y, Ozkaya E, Öcal FD, Küçüközkan T. Experience with different techniques for the management of postpartum hemorrhage due to uterine atony: Compression sutures, artery ligation and Bakri balloon. Ir J Med Sci. 2015; 184(2):399-402. [DOI:10.1007/s11845-014-1130-3] [PMID]
  4. Darwish AM, Abdallah MM, Shaaban OM, Ali MK, Khalaf M, Sabra AMA. Bakri balloon versus condom-loaded Foley’s catheter for treatment of atonic postpartum hemorrhage secondary to vaginal delivery: A randomized controlled trial. J Matern Fetal Neonatal Med. 2018; 31(6):747-53. [DOI:10.1080/14767058.2017.1297407] [PMID]
  5. Soyama H, Miyamoto M, Sasa H, Ishibashi H, Yoshida M, Nakatsuka M, et al. Effect of routine rapid insertion of Bakri balloon tamponade on reducing hemorrhage from placenta previa during and after cesarean section. Arch Gynecol Obstet. 2017; 296(3):469-74. [DOI:10.1007/s00404-017-4446-1] [PMID]
  6. Kaya B, Tuten A, Daglar K, Misirlioglu M, Polat M, Yildirim Y, et al. Balloon tamponade for the management of postpartum uterine hemorrhage. J Perinat Med. 2014; 42(6):745-53. [DOI:10.1515/jpm-2013-0336] [PMID]
  7. Vitthala S, Tsoumpou I, Anjum ZK, Aziz NA. Use of bakri balloon in post-partum haemorrhage: A series of 15 cases. Aust N Z J Obstet Gynaecol. 2009; 49(2):191-4. [DOI:10.1111/j.1479-828X.2009.00968.x] [PMID]
  8. Georgiou C. Balloon tamponade in the management of postpartum haemorrhage: A review. Int J Obstet Gynecol. 2009; 116(6):748-57. [DOI:10.1111/j.1471-0528.2009.02113.x] [PMID]
  9. Wang D, Xu S, Qiu X, Zhu C, Li Z, Wang Z, et al. Early usage of Bakri postpartum balloon in the management of postpartum hemorrhage: A large prospective, observational multicenter clinical study in South China. J Perinat Med. 2018; 46(6):649-56. [DOI:10.1515/jpm-2017-0249] [PMID]
  10. Aibar L, Aguilar MT, Puertas A, Valverde M. Bakri balloon for the management of postpartum hemorrhage. Acta Obstet Gynecol Scand. 2013; 92(4):465-7. [DOI:10.1111/j.1600-0412.2012.01497.x] [PMID]
نوع مطالعه: گزارش كوتاه | موضوع مقاله: زنان و زایمان

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی قزوین می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | The Journal of Qazvin University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb