دوره 21، شماره 5 - ( آذر و دی 1396 )                   جلد 21 شماره 5 صفحات 18-11 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


، t_molania117@yahoo.com
چکیده:   (1655 مشاهده)

زمینه: دیابت ملیتوس یک بیماری مزمن متابولیکی شایع است که اثرات جسمانی متعددی برای بیمار دارد.
هدف: این مطالعه با هدف تعیین فراوانی سوزش و خشکی دهان علامتی در بیماران دیابتیک نوع 2 شهر ساری و قائم ­شهر انجام شد.
مواد و روش­ ها: در این مطالعه توصیفی- تحلیلی، 1455 بیمار مبتلا به دیابت ملیتوس نوع 2 با شکایت از سوزش و خشکی دهان مراجعه­کننده به  درمانگاه دیابت شهر ساری و قائم­شهر در سال 1394 بررسی شدند. از هر بیمار در مورد خشکی و سوزش دهان به ­صورت مزمن سؤال پرسیده و در صورت پاسخ مثبت، معاینه دهانی به ­منظور حصول اطمینان از عدم وجود ضایعات مخاطی و جستجوی نشانه­ های خشکی دهان انجام شد. سپس پرسش­نامه خشکی دهان توسط بیماران مبتلا به آن تکمیل گردید. در نهایت اطلاعات با استفاده از آزمون­های تی مستقل و کای اسکوئر مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
یافته­ ها: شیوع سوزش دهان در 111(%7/6) بیمار دیابتی  بدست آمد که در خانم­ها به­ طور معنی ­داری بیش ­تر از آقایان بود (0/0001>P). شیوع خشکی دهان در 239 (%16/4) بیمار مشاهده شد که از لحاظ آماری تفاوت معنی­ داری بین زنان و مردان وجود نداشت. سوزش و خشکی دهان با میزان قند خون ناشتا و HbA1c  بیماران دیابتی رابطه معناداری داشت (0/0001>P).
نتیجه­گیری:احتمال خشکی و سوزش دهان در بیماران دیابتی با کنترل متابولیک ضعیف بالاتر می­رود که می­ تواند عوارض جدی­تری در ارتباط با سلامت دهان در آنان ایجاد کند.

 

متن کامل [PDF 204 kb]   (340 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: دندانپزشکی