دوره 21، شماره 3 - ( مرداد و شهریور 1396 )                   جلد 21 شماره 3 صفحات 47-39 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


، daliri.salman@yahoo.com
چکیده:   (2008 مشاهده)

زمینه: کودکان به ­علت محدودیت در تشخیص خطر نسبت به بزرگسالان در برابر حوادث آسیب­ پذیرتر هستند.
هدف: مطالعه حاضر با هدف بررسی شیوع حوادث و سوانح در کودکان کم­ تر از 5 سال و برخی عوامل مرتبط با آن در استان قزوین انجام شد.
مواد و روش­ ها: این مطالعه توصیفی- تحلیلی بر روی 18184 کودک زیر 5 ­سال مواجهه ­یافته با حوادث و سوانح در استان قزوین بین سال­ های 1385 تا 94 صورت گرفت. اطلاعات ثبت ­شده در مرکز بهداشت­ استان براساس چک لیست محقق­ ساخته استخراج شد. جهت تجزیه ­و ­تحلیل  داده­ ها از روش ­های آماری توصیفی و رگرسیون چند متغیره استفاده شد.
یافته­ ها: شیوع کلی حوادث و سوانح در کودکان زیر 5 ­سال %8  برآورد گردید که بیش از نیمی از موارد (%9/62) در پسر­ها رخ داده بود. بیش ­ترین موارد آسیب در کودکان زیر یک­ سال (%31/4) و در منزل (%46/5) رخ داده بود که ضربه، سقوط و تصادفات به ترتیب %31/8، %15/6 و %14/9 عمده­ ترین علت بودند. بیش ­ترین شیوع حوادث و سوانح مربوط به فصل تابستان (%29/7) و تیر ماه (%12/1) بود.
نتیجه­ گیری: کودکان سنین پایین­ تر و جنسیت مذکر بیش ­تر در معرض خطر سوانح و حوادث می­ باشند. همچنین محیط غیر­ایمن منزل و اطراف آن، وسایل نقلیه موتوری و عدم رعایت اصول ایمنی موجب افزایش بروز حوادث و سوانح در کودکان زیر 5 سال در استان شده است. اجرای برنامه­ های مداخله ­ای مانند؛ آموزش مادران و وضع قوانین در خصوص ایمنی وسایل نقلیه موتوری می ­تواند منجر به کاهش حوادث و سوانح در کودکان شود.

 

واژه‌های کلیدی: اپیدمیولوژی، حوادث، کودکان، ایران
متن کامل [PDF 221 kb]   (449 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پزشکی اجتماعی