دوره 21، شماره 5 - ( آذر و دی 1396 )                   جلد 21 شماره 5 صفحات 35-26 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Khoshtarkib H, Mamikhani J, Asefzadeh S. Comparative study on availability of health services among Zanjan, Qazvin, Alborz provinces using service availability and readiness assessment model. J Qazvin Univ Med Sci. 2017; 21 (5) :35-26
URL: http://journal.qums.ac.ir/article-1-2251-fa.html
خوش ترکیب حمیده، ممی خانی جهان آرا، آصف زاده سعید. مقایسه فراهمی‌ خدمات بهداشتی- درمانی در استان‌های زنجان، قزوین و البرز با استفاده از مدل ارزیابی آمادگی و فراهمی‌ خدمات . مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی قزوین. 1396; 21 (5) :35-26

URL: http://journal.qums.ac.ir/article-1-2251-fa.html


1- ، sasefzadeh@yahoo.com
چکیده:   (2544 مشاهده)

زمینه: تحقق دسترسی عادلانه به خدمات بهداشتی- درمانی یکی از هدف‌های اصلی سیستم‌های بهداشتی- درمانی می‌باشد. پایش دسترسی، یکی از مؤلفه‌های ضعیف در بسیاری از کشورهای دنیا به‌شمار می‌آید.
هدف: این پژوهش با هدف مقایسه فراهمی خدمات بهداشتی- درمانی در استان‌های؛ زنجان، قزوین و البرز با استفاده از مدل ارزیابی فراهمی ‌و آمادگی خدمات (SARA) انجام شد.
مواد و روش ­ها: این مطالعه توصیفی- مقطعی در استان‌های؛ قزوین، زنجان و البرز با استفاده از اطلاعات سال 1391 انجام ‌شده است. در این مطالعه چک ‌لیستی با استفاده از مؤلفه‌هایی که در کتاب راهنمای مرجع ارزیابی فراهمی‌ و آمادگی خدمات وجود داشت تهیه و پس از بومی‌سازی در کشور مورد استفاده قرار گرفت. این چک‌ لیست شامل 3 قسمت اصلی (زیرساخت‌ها، نیروی کار و بهره‌برداری از خدمات) است. داده‌ها از طریق وزارت بهداشت و مرکز آمار ایران به‌دست‌ آمد.
یافته‌ها: فراهمی خدمات بهداشتی- درمانی در استان‌های؛ قزوین، زنجان و البرز وضعیت مطلوبی داشت (به­ ترتیب 115، 167 و %59). زیرساخت‌ها به ­ترتیب %383، 264 و 163، نیروی کار بهداشتی- درمانی (به ­ترتیب 307، 223 و %96) و شاخص بهره‌برداری سرپایی (به ­ترتیب 24، 18 و %14) و بستری به ­ترتیب  108، 44 و %72 را نشان دادند.
نتیجه‌گیری: نتایج مطالعه نشان داد، فراهمی خدمات بهداشتی- درمانی در استان زنجان نسبت به قزوین و البرز وضعیت مطلوب‌تری دارد و نیاز است استان‌های قزوین و البرز هزینه بیش­تری به تهیه و تدارک خدمات بهداشتی- درمانی در این استان‌ها اختصاص دهند.

متن کامل [PDF 241 kb]   (653 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مدیریت خدمات بهداشتی درمانی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی قزوین می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | The Journal of Qazvin University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb