دوره 21، شماره 3 - ( مرداد و شهریور 1396 )                   جلد 21 شماره 3 صفحات 38-31 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه علوم پزشکی قزوین
2- ، nstaghavi483@gmail.com
چکیده:   (2188 مشاهده)

زمینه: بیماری مالتیپل اسکلروزیس، یک بیماری مزمن سیستم عصبی است که علایم مختلفی را ایجاد می­ کند. هرچند سردرد علامت اصلی این بیماری به­ شمار نمی­ آید ولی درصد زیادی از مبتلایان از آن رنج می­ برند. مشخص ­کردن شیوع سردرد و انواع آن در تشخیص، درمان و بهبود کیفیت زندگی مبتلایان نقش مهمی دارد.
هدف: این مطالعه با هدف تعیین شیوع سردرد در بیماران مبتلا به مالتیپل اسکلروز قبل و بعد از تشخیص بیماری انجام شد.
مواد و روش ­ها: این مطالعه اپیدمیولوژیک توصیفی- مقطعی در 150 بیمار مبتلا به مالتیپل اسکلروز مراجعه ­کننده به درمانگاه مغز و اعصاب بیمارستان بوعلی سینای قزوین در سال 1394 انجام شد. داده ­ها با استفاده از شرح حال و معاینات بالینی بیماران جمع ­آوری شد. وجود سردرد  قبل از تشخیص بیماری و در زمان مطالعه ارزیابی گردید.
یافته­ ها: در میان شرکت­ کنندگان، شیوع سردرد قبل از تشخیص MS ، %40 که پس از آن به %64 افزایش یافته بود (0/001>P). شایع­ ترین نوع سردرد قبل و بعد از ابتلا، سردرد تنشی بود که به­ ترتیب %58/3 و %70/8 از کل انواع سردردها را تشکیل می­ داد. میزان متوسط روزهای  ابتلا  به سردرد در گروهی از مبتلایان به MS که سردرد را نیز تجربه کرده بودند، قبل و بعد از تشخیص MS به ­ترتیب 5/8 و 5/76 روز در ماه بود، این رقم با تقسیم به کل بیماران به ­ترتیب 2/23 و 3/86 روز در ماه محاسبه شد.
نتیجه­ گیری: شیوع سردرد در مبتلایان به MS، افزایش و مبتلایان به­ طور میانگین حدود %13 روزهای زندگی خود را از سردرد رنج می ­برند.

 

متن کامل [PDF 201 kb]   (494 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: نورولوژی