:: دوره 21، شماره 2 - ( خرداد و تیر 1396 ) ::
جلد 21 شماره 2 صفحات 56-50 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی همبستگی یافته های رادیوگرافی پانورامیک و CBCT در ارزیابی ارتباط دندان مولر سوم نهفته مندیبل و کانال آلوئولار تحتانی
دکتر بهاره پورتاجی* ، دکتر نیلوفر صالحی فرد، دکتر مهرناز پورتاجی
گروه رادیولوژی دانشکده دندان‌پزشکی دانشگاه علوم پزشکی زنجان، زنجان، ایران ، drpourtaji@zums.ac.ir
چکیده:   (1150 مشاهده)

زمینه: هنگام تصمیم­ گیری برای خارج کردن دندان مولر سوم نهفته مندیبل، ارزیابی خطر آسیب رسیدن به عصب آلوئولار تحتانی برای جراح مهم است. در برخی موارد رادیوگرافی پانورامیک جزئیات لازم برای خارج کردن دندان نهفته را نشان نمی ­دهد.

هدف: این مطالعه به­ منظور بررسی همبستگی یافته­ های رادیوگرافی پانورامیک و CBCT در ارزیابی ارتباط دندان مولر سوم نهفته مندیبل و کانال آلوئولار تحتانی انجام شد.

مواد و روش ها: در این مطالعه توصیفی- تحلیلی فایل الکترونیک رادیوگرافی پانورامیک مربوط به 132 بیمار مراجعه ­کننده به بخش رادیولوژی دانشکده دندان­ پزشکی دانشگاه تهران در بازه زمانی 1391 تا 1393 مورد مطالعه قرار گرفت و تنها 92 نمونه شامل نمونه­ هایی که رابطه ریشه مولر سوم نهفته با کانال مندیبولر از نوع تیرگی آپکس ریشه مولر سوم و تداخل با خط سفید کانال بود انتخاب شدند و نمای مقطع کراس سکشنال CBCT آن­ها از نظر تماس نزدیک با کانال مورد بررسی قرار گرفت.

یافته ­ها: از 92 نمونه انتخابی در مطالعه، 41 نفر (%44/6) مرد و 51 نفر (%55/4) زن بودند. در زنان و مردان ارتباط شدیدی بین تشخیص پانورامیک با تشخیصCBCT  از نظر سیاه شدگی ریشه و تداخل با خط سفید کانال وجود داشت (0/001P<). حساسیت و ویژگی برای تشخیص تداخل با خط سفید کانال سمت راست به­ ترتیب؛ %95/5 و %85/7 و برای سمت چپ برابر با %83/3 و %90 بود. حساسیت و ویژگی برای سیاه شدگی اپکس ریشه مولر سوم سمت راست به­ ترتیب؛ %95/5 و %92/5 و برای سمت چپ برابر با %82/5 و %91/3 بود. 

نتیجه­ گیری: ارتباط زیادی بین تشخیص پانورامیک در موارد سیاه شدگی ریشه ­ها و تداخل با خط سفید کانال مندیبولار با تشخیص CBCT از نظر تماس نزدیک داشتن با کانال وجود دارد.

واژه‌های کلیدی: رادیوگرافی پانورامیک، CBCT، مولر سوم، کانال آلوئولار
متن کامل [PDF 180 kb]   (283 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: دندانپزشکی


XML   English Abstract   Printدوره 21، شماره 2 - ( خرداد و تیر 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها