دوره 20، شماره 6 - ( بهمن و اسفند 1395 )                   جلد 20 شماره 6 صفحات 18-12 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Kia S, Vadiati Saberi B, Moonesan M, Madani A. Frequency of intra and extra oral manifestations of pregnant women in Rasht (2013). J Qazvin Univ Med Sci. 2017; 20 (6) :18-12
URL: http://journal.qums.ac.ir/article-1-2195-fa.html
کیا سید جواد، ودیعتی صابری بردیا، مونسان محمد رضا، مدنی علیرضا. فراوانی تظاهرات داخل و خارج دهانی زنان باردار شهر رشت در سال 1392. مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی قزوین. 1395; 20 (6) :18-12

URL: http://journal.qums.ac.ir/article-1-2195-fa.html


1- ، Dr.bardia_vad@yahoo.com
چکیده:   (2625 مشاهده)

زمینه: بارداری یک شرایط خاصی است که ممکن است بر روی مخاط دهان تأثیرگذار باشد. آگاهی و شناخت تظاهرات داخل و خارج دهانی زنان باردار برای پزشکان و دندان­پزشکان در تشخیص و طرح درمان ضروری است.

هدف: این مطالعه به منظور تعیین فراوانی تظاهرات داخل و خارج دهانی زنان باردار شهر رشت انجام شد.

مواد و روش­ها: این مطالعه توصیفی- مقطعی بر روی 300 زن باردار انجام شد که در سال 1392 به زایشگاه الزهرا و بیمارستان تأمین اجتماعی شهر رشت مراجعه کرده بودند. پرسش­نامه­ای شامل مشخصه­های جمعیتی، ماه بارداری، بهداشت دهان، دفعه­های مراجعه دندان­پزشکی، ابتلا به بیماری­های سیستمیک، تهوع و استفراغ طراحی گردید و داده­ها پس از معاینه بیماران وارد گردید. نتایج با استفاده از آزمون­های آماری تی استیودنت و مجذور کای تجزیه و تحلیل شدند.

یافته­ها: میانگین سنی زنان مورد مطالعه 4/5±26/6سال (محدوده سنی 16 تا 43 سال) و میزان فراوانی تظاهرات داخل و خارج دهانی به ترتیب %80/3 و %7/3 بود. ژنژیویت بارداری با %59 و بوی بد دهان با %37/7 بیش­ترین تظاهرات داخل دهانی و کلواسما با %6/7 بیش­ترین تظاهر خارج دهانی را تشکیل دادند. بیش­ترین تظاهرات داخل دهانی در سه ماهه سوم بارداری (ماه هشتم و نهم) مشاهده شد. فراوانی تومور بارداری %1 بود. %59 از زنان خون­ریزی از لثه در اثر مسواک زدن را ذکر کردند. ارتباط آماری معنی­داری بین تهوع، استفراغ و افزایش بزاق مشاهده گردید.

نتیجه­گیری: با توجه به فراوانی نسبتاً بالای تظاهرات داخل دهانی در زنان باردار، آگاهی دادن به پزشکان جهت ارجاع این افراد به دندان­پزشکان و آموزش زنان باردار جهت رعایت بهداشت دهان و پیشگیری از بروز بیماری­های دهان و دندان و ژنژیویت بارداری امری ضروری به­نظر می­رسد.

متن کامل [PDF 169 kb]   (786 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: دندانپزشکی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی قزوین می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | The Journal of Qazvin University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb