دوره 21، شماره 1 - ( فروردین و اردیبهشت 1396 )                   جلد 21 شماره 1 صفحات 37-29 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


، Ghahraman48@yahoo.com
چکیده:   (3932 مشاهده)

زمینه: چابکی، واکنش اثربخش به محیط متغیر و غیرقابل پیش­بینی و استفاده از آن تغییرها به­عنوان فرصت­هایی برای پیشرفت سازمانی است.

هدف: این مطالعه با هدف رتبه­بندی عوامل مؤثر بر زنجیره تأمین چابکی بیمارستان­های ایران انجام شد.

مواد و روش­ها: مطالعه حاضر به­صورت کاربردی و به روش توصیفی- مقطعی از سال 94 به مدت یک سال انجام گردید. جامعه آماری شامل رؤسا، مدیران، اعضای هیئت علمی و صاحب­نظران امور بیمارستان­ها­ی منتخب بودند. در مجموع 260 نفر به­عنوان حجم نمونه در مراکز بهداشتـی- درمانـی انتخاب شدند. روایی سازه­ای پرسش­نامه از طریق آزمون تحلیل عاملی تأییدی و پایایی آن با آلفای کرونباخ 0/97 مورد تأیید قرار گرفت. تجزیه و تحلیل داده­ها با آزمون‌های آماری کولموگروف اسمیرنوف، کای­دو و آزمون فریدمن انجام شد.

یافته­ها: توسعه­ مهارت­های کارکنان، به­کارگیری فن­آوری اطلاعات، ادغام فرایندها، برنامه­ریزی متناسب، رضایت مشتری و کیفیت محصول در چابکی بیمارستان­های عمومی ایران تأثیر داشته است (p<0.001). معرفی محصول جدید، بیش­ترین و توسعه مهارت کارکنان، کم­ترین رتبه را کسب نمودند.

نتیجه­گیری: معرفی محصول جدید، حساسیت و پاسخ­گویی به بازار، کاهش هزینه­ها و ادغام فرایندهای سازمانی، رتبه­­های بهتری را جهت چابکی بیمارستان­های ایران کسب نموده­اند. بنابراین برنامه­ریزان و مسئولین بیمارستان­ها باید از طریق ارتقای کیفیت و تنوع خدمات، مشتری مداری، فراهم نمودن بستر سرمایه­گذاری در بیمارستان و غیره، به چابک­سازی زنجیره تأمین بیمارستان­های عمومی ایران اقدام نمایند.

متن کامل [PDF 273 kb]   (2035 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مدیریت خدمات بهداشتی درمانی