:: دوره 21، شماره 3 - ( مرداد و شهریور 1396 ) ::
جلد 21 شماره 3 صفحات 56-48 برگشت به فهرست نسخه ها
تبیین تفاوت جنسیت والدین مبتلا به اختلالات روانی بر نیازهای فرزندان: یک مطالعه کیفی
دکتر رضا ضیغمی *، دکتر سیده فاطمه اسکویی، دکتر سودابه جولایی
گروه آموزش پرستاری دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی قزوین، قزوین، ایران ، behsare@gmail.com
چکیده:   (855 مشاهده)

زمینه: والدین نقش مهمی در زندگی فرزندان ایفا میکنند. با بروز بیماری روانی در والدین این نقش ­ها دچار اختلال میگردد و روی نیازهای فرزندان و برآورده­سازی آن­ ها تأثیر میگذارد.  
هدف: این مطالعه با هدف تبیین تفاوت جنسیت والدین مبتلا به اختلال­ های روانی بر نیازهای فرزندان طراحی و اجرا شد.
مواد و روش­ها: این مطالعه کیفی با روش نظریه بسترزاد به­ صورت 17 مصاحبه نیمه ساختارمند که با روش نمونه­گیری هدف مند و نظری انتخاب شده بودند در قزوین، سال 1388 صورت گرفت. مشارکت­کنندگان شامل؛ فرزندان بیماران مبتلا به اختلال روانی، خانواده آن­ ها و افراد حرفه­ای حیطه بهداشت روان (روان پرستار، روان­شناس بالینی و مشاور) بودند. داده­ها به روش تحلیل مقایسه­ای مداوم استراوس و کوربین 1998 تجزیه و تحلیل شد.
یافتهها: تبعات اقتصادی و اجتماعی دو مشکل عمده­ای است که در بیماری پدر ایجاد میشود، اما در مورد مشکلات ناشی از بیماری مادر بیش ­ترین تمرکز روی مسایل عاطفی بوده است. در مورد میزان اثرگذاری جنسیت والد بیمار گرچه تمام شرکت­کنندگان بر این باور بودهاند که فارغ از جنسیت، بیماری هر کدام از والدین بر فرزندان اثر دارد اما از دادهها چنین بر میآید که بیماری مادر برای فرزندان دشوارتر است.
بحث و نتیجه­گیری: با توجه به مشکلاتی که ابتلای هر یک از والدین به اختلال روانی برای فرزندان ایجاد می­کند باید در برنامه مراقبتی بیماران جایگاه ویژهای برای فرزندان آن­ ها در نظر گرفت که این نکته برای مادران بیمار اهمیتی به مراتب بیش ­تر دارد.

 

واژه‌های کلیدی: فرزند، والدین، اختلال های روان، پژوهش کیفی
متن کامل [PDF 284 kb]   (154 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: روان پزشکی


XML   English Abstract   Printدوره 21، شماره 3 - ( مرداد و شهریور 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها