:: دوره 21، شماره 1 - ( فروردین و اردیبهشت 1396 ) ::
جلد 21 شماره 1 صفحات 28-21 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه برخی عوامل خطرزای قلبی- عروقی در مردان سالمند فعال و کم تحرک
حسین نجفقلی زاده* ، دکتر فرهاد رحمانی نیا، دکتر بهمن میرزایی
گروه فیزیولوژی ورزشی دانشگاه گیلان، رشت، ایران دانشگاه گیلان ، hossein.najafi91@gmail.com
چکیده:   (1506 مشاهده)

زمینه: بیماری­ های قلبی یکی از مشکلات بزرگ در سراسر دنیا و علت 30درصد از مرگ­ ها به­حساب می­آید. آن دسته از عواملی که اشخاص را در معرض خطر ابتلا به بیماری­های قلبی- عروقی قرار می ­دهند عوامل خطرزای قلبی- عروقی نامیده می­شوند.

هدف: این مطالعه جهت مقایسه برخی عوامل خطرزای قلبی- عروقی در مردان سالمند فعال و کم­تحرک انجام شد.

مواد و روش ­ها: مطالعه حاضر از نوع توصیفی در سال 1394 و در شهر رشت انجام شد. دو گروه آزمودنی­ شامل 60 نفر (30 مرد سالمند فعال و 30 مرد سالمند کم­تحرک) به­ صور ت غیرتصادفی هدف­دار انتخاب شدند. از معیارهای ورود به مطالعه افراد فعال، داشتن حداقل ۶ ماه فعالیت بدنی مستمر و منظم، عدم استعمال دخانیات و داروهای مؤثر بر چربی و از معیارهای افراد کم­تحرک، نداشتن فعالیت بدنی منظم، عدم استعمال دخانیات و داروهای مؤثر بر چربی بود. عوامل خطرزای قلبی- عروقی شامل گلوکز ناشتای خون (FBS)، تری­گلیسیرید (TG)، کلسترول تام (TC)، لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL)، لیپوپروتئین با چگالی پایین (LDL)، لیپوپروتئین با چگالی خیلی پایین (VLDL)، هموگلوبین گلیکوزیله (HbA1c) و پروتئین واکنشی C (CRP) مردان سالمند فعال و کم ­تحرک انداز ه ­گیری شد. برای تجزیه و تحلیل داده ­ها از آزمون­های آماری؛ کلموگراف اسمیرنوف، تـی استیودنـت و یومـن ویتنــی استفـاده شد.

یافته­ ها: نتایج آزمون تی استیودنت نشان داد، عوامل خطرزای قلبی- عروقی شامل گلوکز خون، تری گلیسیرید، کلسترول تام، لیپوپروتئین با چگالی بالا، لیپوپروتئین با چگالی خیلی پایین، هموگلوبین گلیکوزیله و پروتئین واکنشی C در سالمندان فعال در مقایسه با سالمندان کم­تحرک پایین­تر بود که این تفاوت از لحاظ آماری معنی­ دار بود (P≤0.01).

نتیجه­گیری: نتایج این مطالعه نشان داد که عوامل خطرزای قلبی- عروقی در سالمندان فعال در مقایسه با سالمندان کم‌­تحرک کم­تر و 80 درصد سالمندان فعال نیز دارای حداقل یک یا چندین عامل خطرزای قلبی- عروقی بودند.

واژه‌های کلیدی: سالمند، عوامل خطرزای قلبی- عروقی، فعال، کم تحرک
متن کامل [PDF 184 kb]   (449 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تربیت بدنی


XML   English Abstract   Printدوره 21، شماره 1 - ( فروردین و اردیبهشت 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها