دوره 20، شماره 1 - ( فروردین و اردیبهشت 1395 )                   جلد 20 شماره 1 صفحات 55-47 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- ، bastanip@sums.ac.ir
چکیده:   (3182 مشاهده)

  زمینه: اصلاح مالی نظام سلامت با هدف دست ­ یابی به حداکثر کارایی و اثربخشی در این بخش، از سال 1384 و در چهار مرحله در دستور کار قرار گرفت که استقرار حسابداری تعهدی به جای روش نقدی اولین مرحله آ ن بود.

  هدف: مطالعه به منظور تعیین مهم­ترین نقاط قابل بهبود مرحله اول اصلاحات مدیریت مالی (حسابداری تعهدی) از دیدگاه خبرگان و متخصصان مالی شاغل در سطوح میانی و عملیاتی دانشگاه­های علوم پزشکی کشور انجام شد.

  مواد و روش ­ها: این مطالعه کیفی در سال 1392 در دانشگاه­های علوم پزشکی کشور با روش نمونه­گیری هدفمند (گلوله برفی) انجام شد و پس از انجام 25 مصاحبه به صورت نیمه ساختارمند به سطح اشباع رسید. مهم­ترین درون دادها از طریق تحلیل محتوایی متون به روش کروگر تلخیص شد.

  یافته ها: هفت دسته نقاط قابل بهبود در زمینه کارکنان، مدیران، سیستم اطلاعات، خرده فرهنگ های سازمانی، ساختار ، فرایند و مالی به عنوان مهم­ترین درون مایه­های اصلی شناخته شدند که هر دسته چندین زیر مجموعه فرعی را شامل می­شوند.

  نتیجه ­گیری: تلاش و برنامه­ریزی جهت بهتر شدن مؤلفه­های قابل اصلاح مرحله اول مدیریت مالی نظام سلامت از طریق مکانیسم­های عملی باید در دستور کار تصمیم­گیرندگان و برنامه­ریزان قرار گیرد.

 

 

متن کامل [PDF 295 kb]   (1430 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مدیریت خدمات بهداشتی درمانی