دوره 18، شماره 5 - ( دو ماهنامه آذر و دی 1393 )                   جلد 18 شماره 5 صفحات 37-42 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Asefzadeh S, Alijanzadeh M, Shirali M, Danesfahani Z. Factors affecting implementation of the recommendation system in Qazvin University of Medical Sciences (2013). J Qazvin Univ Med Sci. 2014; 18 (5) :37-42
URL: http://journal.qums.ac.ir/article-1-1689-fa.html
آصف زاده سعید، علیجان زاده مهران، شیر علی محمد حسین، داناصفهانی زهره. عوامل مؤثر بر اجرای نظام پیشنهادها در دانشگاه علوم پزشکی قزوین (1392). مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی قزوین. 1393; 18 (5) :37-42

URL: http://journal.qums.ac.ir/article-1-1689-fa.html


، Email: manager_hospital_6600@yahoo.com
چکیده:   (3399 مشاهده)

  زمینه: نظام پیشنهادها در صورت اجرای صحیح شاید بتواند به عنوان یک ساختار مناسب جهت استفاده از نظرات کارکنان در راستای حل مشکل سازمان شناخته شود. از مزایای نظام پیشنهادها ارتقای بهره­وری و اثربخشی در سازمان است.

  هدف: مطالعه به منظور شناسایی عوامل مؤثر بر اجرای نظام پیشنهادها در دانشگاه علوم پزشکی قزوین انجام شد.

  مواد و روش­ها: این مطالعه تحلیلی در سال 1392 در دانشگاه علوم پزشکی قزوین انجام شد. حجم نمونه با استفاده از فرمول کوکران 290 نفر از کارکنان دانشگاه بودند که به روش تصادفی در دو حوزه موفق و ناموفق در نظام پیشنهادها انتخاب شدند. ابزار بررسی، پرسش­نامه استاندارد بود که به سبک لیکرت طراحی شده بود. داده­ها با آزمون­های آماری تی مستقل و فریدمن تحلیل شدند.

  یافته­ها: عوامل رفتاری همچون وجود عدالت در اهدای پاداش، احساس وفاداری کارکنان به سازمان، تعهد و باور مدیران به نظام پیشنهادها و وجود بازخورد پس از ارایه پیشنهادها، به طور معنی­داری با اجرای نظام پیشنهادها در حوزه­های موفق ارتباط داشت. در زمینه عوامل ساختاری، کاهش رسمیت در سازمان و انعطاف­پذیری سازمان با اجرای نظام پیشنهادها در حوزه­های موفق ارتباط معنی­داری داشت. بین وجود سلسله مراتب سازمانی و تمرکز سازمانی با اجرای نظام پیشنهادها در گروه موفق و غیرموفق رابطه معنی­داری وجود نداشت. عوامل رفتاری نسبت به عوامل ساختاری بر اجرای نظام پیشنهادها تأثیر بیش­تری داشتند.

  بحث و نتیجه­گیری: با توجه به یافته­ها، عوامل رفتاری همچون وجود عدالت در سازمان و احساس وفاداری می­توانند به افزایش ارایه پیشنهادهای مفید از سوی کارکنان برای سازمان منجر شوند و با بهره­گیری از پیشنهادهای سازنده توسط مدیران، می­توان به ارتقای اثربخشی سازمان امیدوار بود.

 

   

متن کامل [PDF 144 kb]   (981 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مدیریت خدمات بهداشتی درمانی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی قزوین می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | The Journal of Qazvin University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb