دوره 17، شماره 5 - ( دو ماهنامه آذر و دی 1392 )                   جلد 17 شماره 5 صفحات 47-55 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Marzban S, Maleki M, Nasiri pour A, Jahangiri K. Assessment of patient safety management system in ICU. J Qazvin Univ Med Sci. 2013; 17 (5) :47-55
URL: http://journal.qums.ac.ir/article-1-1571-fa.html
مرزبان دکتر سیما، ملکی دکتر محمدرضا، نصیری پور دکتر امیراشکان، جهانگیری دکتر کتایون. ارزیابی نظام مدیریت ایمنی بیمار در بخش مراقبت های ویژه. مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی قزوین. 1392; 17 (5) :47-55

URL: http://journal.qums.ac.ir/article-1-1571-fa.html


1- ، Email: maleki@mohme.gov.ir
چکیده:   (10124 مشاهده)

  زمینه: پیچیدگی وضعیت بالینی، عدم هوشیاری بیماران و وجود تجهیزات فراوان، بخش مراقبت­های ویژه را یکی از مستعدترین بخش­ها برای وقوع آسیب و رویداد ناخواسته برای بیماران ساخته است.

  هدف: مطالعه به منظور ارزیابی نظام مدیریت ایمنی بیمار در بخش مراقبت­های ویژه بیمارستان­های دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران انجام شد.

  مواد و روش­ها: این پژوهش توصیفی در سال 1390 در 9 بیمارستان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی انجام شد که بخش مراقبت ویژه داشتند. جهت شناسایی وضع عمومی موجود در فضای این بیمارستان ­ ها از پیمایش ساختاری ارزیابی ایمنی بیمار استفاده شد. حجم نمونه شامل 54 نفر از کارکنان، مدیران ارشد و میانی و بیماران و همراهان آن­ها بود که مورد مصاحبه قرار گرفتند. برای شناخت اختصاصی بخش مراقبت ویژه از نظر ایمنی بیماران، از روش تحلیل شکست­ها و آثار آن­ها ( (FMEA به صورت بحث گروهی در گروه بالینی بخش مراقبت ویژه و برای طراحی نظام مدیریت ایمنی بیمار از منطق ولره ( volere ) بر مبنای شناسایی نیازمندی­های کارکردی و غیرکارکردی نظام جدید بهره گرفته شد.

  یافته­ها: میانگین کل جامعه آماری در مورد 6 مؤلفه اصلی پرسش ­ نامه (شامل فرهنگ ایمنی، رهبری ایمنی، مشارکت بیمار و خانواده، گزارش­دهی خطاها و رخدادهای ایمنی، فن­آوری و محیط و آموزش ایمنی) پایین­تر از حد مورد انتظار بود. پاره­ای از شکست­های شناسایی شده در روش تحلیل شکست­ها و آثار آن­ها برای بخش مراقبت ویژه عبارت بودند از: اشتباه در پذیرش و ترخیص بیمار، اشتباه­های دارویی، سقوط بیمار و بالا بودن عفونت در بخش . بالاترین امتیاز محاسبه شده براساس عدد اولویت خطر RPN) ) بالا بودن عفونت در بخش و پایین­ترین امتیاز مربوط به تعویض مرتب لوله تراشه و لوله­گذاری پشت سر هم به دلیل ناتوانی در باز کردن راه هوایی بیمار بود. آشنایی و مسؤولیت­پذیری گروه بالینی، مدیران و کارکنان بیمارستانی در قبال ایمنی بیماران کم بود و ریشه بسیاری از آسیب­ها و رویدادهای ناخواسته در بخش مراقبت ویژه، به مسایل سازمانی و مدیریتی بر می­گشت.

  نتیجه­گیری: با توجه به یافته­ها، نیاز به طراحی نظام مدیریت ایمنی بیمار در بخش مراقبت ویژه به شدت احساس می­شود و نظام پیشنهادی حاصل از این پژوهش به همه بخش ­ های مراقبت ویژه قابل تعمیم است.

 

متن کامل [PDF 175 kb]   (3074 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مدیریت خدمات بهداشتی درمانی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی قزوین می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | The Journal of Qazvin University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb