دوره 17، شماره 2 - ( دوماهنامه خرداد-تیر 1392 )                   جلد 17 شماره 2 صفحات 50-56 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Vahabi S, Khalili M, Rezazadeh F, Nazemi B. Association between mast cell count and chronic periodontitis. J Qazvin Univ Med Sci. 2013; 17 (2) :50-56
URL: http://journal.qums.ac.ir/article-1-1456-fa.html
وهبی دکتر سورنا، خلیلی دکتر مریم، رضازاده دکتر فهیمه، ناظمی دکتر بهاره. بررسی ارتباط بین تعداد ماست‌ سل ها و پریودنتیت مزمن. مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی قزوین. 1392; 17 (2) :50-56

URL: http://journal.qums.ac.ir/article-1-1456-fa.html


1- ، Email: rezazadehf@sums.ac.ir
چکیده:   (5760 مشاهده)

    زمینه: ماست ‌سل­ها، سلول­های آغازگر ایمنی و خط اول دفاع میزبان در مقابل عفونت­های باکتریایی و انگلی هستند و در واکنش­های آلرژیک، هموستاز موضعی، التهاب و آنژیوژنز نقش مهمی دارند.

  هدف: مطالعه به منظور تعیین ارتباط تعداد ماست‌ سل­ها با پریودنتیت مزمن انجام شد.

  مواد و روش­ها: این مطالعه مورد- شاهدی در افراد مراجعه­کننده به مراکز تخصصی دندان­پزشکی شهر قزوین در سال 84- 1383 انجام گرفت. ابتدا عمق پروبینگ، حد چسبندگی بالینی، خون­ریزی حین پروب و شاخص لثه و پلاک تعیین و ثبت شد. سپس بیوپسی­های لثه‌ای از 20 محل پریودنتیت مزمن متوسط تا پیشرفته (گروه مورد) و 18 محل سالم یا ژنژیویت (گروه شاهد)، توسط جراحی پریودنتال (فلپ و افزایش طول تاج ) به دست آمدند. جهت بررسی هیستولوژیکی التهاب از رنگ‌آمیزی هماتوکسیلین- ائوزین (H&E) و جهت بررسی ماست‌ سل­ها از تولوئیدن بلو استفاده شد. شمارش سلول­ها و درجه­بندی التهاب در مقاطع 5 میکرونی 3 بار توسط دو مشاهده‌گر با میکروسکوپ نوری و بزرگ نمایی 100و400 انجام و داده­ها با آزمون­های آماری تی و آنوا تحلیل شدند.

  یافته‌ها: میانگین تعداد ماست‌ سل­ها در گروه مورد 1/23 ± 5/34 و در گروه شاهد با 8/9 ± 13سلول و این اختلاف از لحاظ آماری معنی­دار بود (001/0= P ). این میانگین در درجه­های کم التهاب آسیب­شناسی نیز در گروه مورد 2/33 ± 2/42 و در گروه شاهد 4/5 ± 4/8 سلول و این اختلاف از لحاظ آماری معنی­دار بود (04/0= P )، در حالی که در درجه­های زیاد التهاب معنی­دار نبود.

  نتیجه­گیری: مطالعه حاضر نشان داد که تعداد ماست سل­ها در نواحی مبتلا به پریودنتیت مزمن بیش­تر از نواحی سالم می­باشد. با توجه به یافته­های فوق، بررسی­های وسیع‌تری با روش­های دقیق­تر جهت روشن‌تر شدن نقش این سلول­ها در پاتوژنز پریودنتیت مزمن، همچنین توجه به جنبه‌های دینامیک دفاع میزبان همزمان با ارزیابی سایر جوانب ایمنی توصیه می‌شود.

 

   

 

واژه‌های کلیدی: ماست سل، التهاب، پریودنتیت مزمن
متن کامل [PDF 196 kb]   (1207 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: دندانپزشکی
دریافت: ۱۳۹۱/۱۰/۳۰ | پذیرش: ۱۳۹۲/۴/۱ | انتشار: ۱۳۹۲/۴/۱

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی قزوین می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | The Journal of Qazvin University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb