دوره 16، شماره 4 - ( زمستان 1391 )                   جلد 16 شماره 4 صفحات 26-32 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- و دانشجوی دکترای فیزیولوژی ورزش آکادمی ملّی علوم آذربایجان، باکو ، Email: karimsalehzadeh@gmail.com
2- دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه تهران
چکیده:   (6179 مشاهده)

    زمینه: اطلاعات موجود در مورد تأثیر فعالیت منظم بدنی بر مقادیر لپتین پایه پلاسمایی متناقض و بیش­تر داده­ها مربوط به آزمودنی­های چاق یا لاغر هستند.

  هدف: مطالعه به منظور تعیین اثر تمرین­های منتخب هوازی طولانی مدت بر سطوح لپتین پایه در جوانان سالم غیرورزشکار انجام شد.

  مواد و روش­ها: این مطالعه­ نیمه تجربی در سال 1389 بر روی 44 نفر از دانشجویان غیرورزشکار زن و مرد شهید مدنی آذربایجان انجام شد . ابتدا آزمودنی­ها بعد از همسان­سازی جفت شده به دو گروه زن و مرد مداخله و شاهد تقسیم شدند. سپس برنامه تمرین­های هوازی والیبال با شدت معین انجام و 24 ساعت قبل از اولین جلسه تمرینی و 24 ساعت بعد از آخرین جلسه تمرینی نمونه­های خونی افراد گرفته شد. مقادیر لپتین در پیش آزمون و پس آزمون به روش الیزا (کیت شرکت IBL ژاپن) تعیین و داده­ها با آزمون­های آماری تی همبسته، تی مستقل، تحلیل واریانس تک راهه و دو راهه­ آنوا تحلیل شدند.

  یافته­ها: مقادیر لپتین پایه پلاسمایی در افراد جوان سالم غیرورزشکار، در پاسخ به تمرین­های منظم طولانی مدت دچار نوسان نشد، به طوری که در گروه مداخله، سطوح سرمی لپتین زنان در ابتدا 45/1 ± 55/29 و در پایان مطالعه 25/2 ± 05/30 نانو گرم بر دسی لیتر و مقادیر آن برای مردان در ابتدا 24/2 ± 22/31 و در پایان مطالعه 12/3 ± 28/29 نانوگرم بر دسی لیتر بود.

  نتیجه­گیری: با توجه به یافته­ها و نقش بافت چربی به عنوان مهم­ترین منبع ترشح­کننده لپتین، عدم تأثیر فعالیت ورزشی هوازی بر میزان لپتین پلاسما می­تواند حاکی از عدم تغییر میزان بافت چربی در آزمودنی­ها باشد.

 

 

متن کامل [PDF 207 kb]   (1572 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تربیت بدنی