دوره 16، شماره 4 - ( زمستان 1391 )                   جلد 16 شماره 4 صفحات 40-46 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه علوم پزشکی قزوین ، Email: salime.alikhani@gmail.com
چکیده:   (5119 مشاهده)

    زمینه: بیماری­های قلبی- عروقی علت اصلی مرگ و میر در سراسر جهان است. بررسی­ها نشان داده­اند در کشورهای توسعه یافته، شاخص­های وضعیت اجتماعی- اقتصادی از جمله شغل، تحصیلات و درآمد از پیش­بینی کننده­های فوق­العاده قوی در بیماری­های قلبی عروقی هستند.

  هدف: مطالعه به منظور ارزیابی وضعیت اجتماعی- اقتصادی فوت شدگان ناشی از بیماری­های قلبی- عروقی شهرستان قزوین انجام شد.

  مواد و روش­ها: در این مطالعه توصیفی تعداد 878 نفر بررسی شدند. که در سال 1388 به علت بیماری­های قلبی- عروقی در شهرستان قزوین فوت کرده بودند. ابزار گردآوری اطلاعات، پرسش­نامه محقق ساخته مشتمل بر ویژگی­های جمعیتی (سن، جنس و محل سکونت)، وضعیت اجتماعی- اقتصادی (سطح تحصیلات، گروه شغلی، درآمد و دهک­های درآمدی) و سایر اطلاعات (پوشش بیمه و متراژ سرانه مسکن) افراد مورد مطالعه بود. اطلاعات با استفاده از مصاحبه تلفنی با خانواده افراد مورد مطالعه جمع­آوری شد. داده­ها، با استفاده از جداول فراوانی تفسیر شد.

  یافته­ها: میانگین سنی افراد فوت شده 49/13 ± 33/ 73 سال بود. با افزایش سن، شیوع مرگ و میر نیز افزایش می­یافت. شانس مرگ و میر در روستا نسبت به شهر، 2 ( 8/1-4/2 OR= ) بود. %67 مرگ و میرها مربوط به افراد بی­سواد و بیش­ترین فراوانی مرگ و میرها مربوط به گروه شغلی کشاورزان و دامداران بود که %7/69 آنان در دو دهک پایین درآمدی قرار داشتند. شیوع مرگ و میر در افراد متعلق به خوشه اول درآمدی (سه دهک پایین درآمد) نسبت به خوشه سوم درآمدی (سه دهک بالای درآمد)، 18 برابر محاسبه شد.

  نتیجه­گیری: با توجه به یافته­ها، ضروری به نظر می­رسد که طرح پزشک خانواده با محوریت نظام ارجاع و اقدام­های پیشگیرانه در قالب برنامه­های آموزشی، ارتقای سواد بهداشتی، غربال­گری و بیماریابی به ویژه در میان گروه­های آسیب­پذیر جامعه (بی­سوادان، کشاورزان و افراد کم درآمد) در شهر و روستا با جدیت و نظارت بیش­تری پی­گیری شود.

 

 

متن کامل [PDF 135 kb]   (1133 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مدیریت خدمات بهداشتی درمانی