دوره 16، شماره 2 - ( تابستان 1391 )                   جلد 16 شماره 2 صفحات 58-64 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه علوم پزشکی تهران ، Email: alihosseini_m@yahoo.com
چکیده:   (7475 مشاهده)

  زمینه: پوکی استخوان یکی از مشکلات مهم سلامت عمومی در دنیا و در حال شیوع فزاینده است. شواهد نشان می­دهند که با برخی تغییرات در سبک زندگی می­توان از بروز پوکی استخوان پیشگیری کرد یا وقوع آن را به تأخیر انداخت.

  هدف: مطالعه به منظور تعیین اثر آموزش بهداشت براساس مدل اعتقاد بهداشتی در ارتقای رفتارهای پیشگیری­کننده از پوکی استخوان در زنان روستایی انجام شد .

  مواد و روش­ها: این مطالعه „ مداخله­ای در سال 1388 بر روی دو گروه آزمون (55 نفر) و شاهد (55 نفر) انجام شد که از دو خانه بهداشت شهرستان ملایر به روش دو مرحله­ای تصادفی انتخاب شدند. گروه آزمون در 4 جلسه آموزشی شرکت کردند که بر مبنای اجزای الگوی اعتقاد بهداشتی بود. ابزار گردآوری داده „ ها پرسش نامه „ ای شامل 37 سؤال براساس مدل اعتقاد بهداشتی، اطلاعات جمعیتی و رفتارهای پیشگیری­کننده از پوکی استخوان بود که قبل و دو ماه بعد از مداخله تکمیل شد. داده­ها با آزمون­های آماری تی مستقل، تی زوجی و کای دو تحلیل شدند.

  یافته­ها: قبل از مداخله هیچ تفاوت معنی­داری از نظر اجزای الگوی اعتقاد بهداشتی بین دو گروه وجود نداشت. بعد از مداخله آزمون آماری تی مستقل تفاوت معنی­داری را بین دو گروه در اجزای مدل شامل حساسیت و شدت درک شده، موانع و منافع درک شده، راهنمای عمل و خودکارآمدی نشان داد ( 05/0 P≤ ). با افزایش میانگین نمره اجزای مدل اعتقاد بهداشتی، اتخاذ رفتارهای پیشگیری­کننده از پوکی استخوان نیز افزایش می­یافت.

  نتیجه­گیری: یافته­های این تحقیق، تأثیر و کارآیی مدل اعتقاد بهداشتی را در اتخاذ عملکردهای پیشگیری­کننده از پوکی استخوان تأیید کرد.

 

    

متن کامل [PDF 220 kb]   (1872 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بهداشت عمومی