دوره 24، شماره 2 - ( خرداد و تیر 1399 )                   جلد 24 شماره 2 صفحات 108-123 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mohammadi F, Kouzehgari S. Predicting the Prevalence of COVID-19 and its Mortality Rate in Iran Using Lyapunov Exponent. J Qazvin Univ Med Sci. 2020; 24 (2) :108-123
URL: http://journal.qums.ac.ir/article-1-3052-fa.html
محمدی فاطمه، کوزه گری سعیده. پیش‌بینی شیوع بیماری کووید ـ 19 و مرگ‌ومیرهای ناشی از آن در ایران بر اساس نمای لیاپانوف. مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی قزوین. 1399; 24 (2) :108-123

URL: http://journal.qums.ac.ir/article-1-3052-fa.html


1- گروه مهندسی پزشکی، دانشکده علوم و فنون پزشکی، دانشگاه آزاد، واحد علوم و تحقیقات، تهران، ایران. ، fateme.mohammadi86@gmail.com
2- گروه روابط بین‌الملل، دانشکده علوم انسانی، دانشگاه تربیت مدرس، تهران، ایران.
چکیده:   (536 مشاهده)
زمینه: بیماری کووید ـ 19 در اواخر دسامبر 2019 در شهر ووهان چین مشاهده شد و خیلی سریع در کل دنیا از جمله ایران گسترش پیدا کرد. 
هدف: این مقاله با هدف پیش‌بینی شیوع ویروس کرونا و روند افزایش تعداد کل مبتلایان و مرگ‌ومیر ناشی از بیماری در ایران با استفاده از نظریه آشوب، بر اساس محاسبه مقدار نمای لیاپانوف انجام شده است. 
مواد و روش‌ها: در این مطالعه تحلیلی آمار کل مبتلایان به ویروس کرونا، جان‌باختگان، افراد بهبود‌یافته و تعدادکل تست‌های انجام‌شده که به طور رسمی‌ در وب‌سایت وزارت بهداشت اعلام شده‌اند، در بازه زمانی 1 اسفند 1398 تا 10خرداد 1399 به صورت روزانه جمع‌آوری شده و روند شیوع ویروس و زمان نزدیک شدن به حالت اشباع بر اساس معادله مبتنی بر نمای لیاپانوف و پارامترهای تعداد اولیه و نهایی کل مبتلایان در هر بازه زمانی، با استفاده از نرم‌افزار مهندسی متلب، در کوتاه‌مدت پیش‌بینی ‌شد.
یافته‌ها: شبیه‌سازی آمار کل مبتلایان به ویروس کرونا در بازه زمانی 1 اسفند 1398 تا 15 اردیبهشت 1399 نشان می‌دهد آمار کل مبتلایان در پایان اردیبهشت در حال نزدیک شدن به حالت اشباع و ثابت باقی ماندن تعداد کل مبتلایان بوده است؛ اما در خرداد ماه مجدداً وارد فاز دوم افزایشی شده است. محاسبه نمای لیاپانوف نشان می‌دهد شیب منحنی شبیه‌سازی در فاز دوم (خرداد ماه) کاهش یافته و ویروس در خرداد ماه با سرعت کمتری نسبت به فاز اول (فروردین ماه) شیوع پیدا کرده است. نمودار شبیه‌سازی تعداد کل مبتلایان به تعداد کل تست‌های انجام شده نیز وارد شدن به فاز دوم افزایش آمار کل مبتلایان در خرداد ماه را نشان می‌دهد.
نتیجه‌گیری: نتایج حاصل از شبیه‌سازی آمار کل مبتلایان به ویروس کووید ـ 19 و تعداد کل جان‌باختگان در ایران، با استفاده از نظریه آشوب و مدل مبتنی بر نمای لیاپانوف، قادر به بازنمایی مناسب داده‌های واقعی بیماری است و می‌تواند در بازه‌های زمانی کوتاه، روند شیوع و گسترش بیماری و زمان نزدیک شدن به حالت اشباع را پیش‌بینی کند. حساسیت به شرط اولیه در معادله با تغییر محدودیت‌های قرنطینه و نحوه رعایت پروتکل‌های بهداشتی، می‌تواند سبب تغییر سرعت شیوع بیماری شده و آمار کل مبتلایان به ویروس کرونا وارد فاز سوم و یا چهارم افزایشی شود. همچنین بر اساس محاسبه نرخ مرگ‌و‌میر ناشی از بیماری پیش‌بینی می‌شود آمار کل جان‌باختگان در خرداد ماه به کمتر از 5 درصد مجموع افراد بهبود‌یافته و جان‌باخته برسد.
متن کامل [PDF 6881 kb]   (191 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (61 مشاهده)  
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مهندسی پزشکی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی قزوین می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | The Journal of Qazvin University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb