مقالات پذیرفته شده                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- مرکز تحقیقات مراقبت های پرستاری، دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی خدمات بهداشتی درمانی ایران، تهران، ایران
2- مرکز تحقیقات مراقبت های پرستاری، دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی خدمات بهداشتی درمانی ایران، تهران، ایران ، hasanpoorbatool@yahoo.com
چکیده:   (178 مشاهده)
زمینه: سندرم تخمدان پلی‌کیستیک شایع‌ترین اختلال غدد درون‌ریز زنان در سنین باروری است که افراد را با مشکلات متعددی از جمله عوارض ظاهری هایپرآندروژنیک و مشکلات باروری درگیر می‌کند.
هدف: مطالعه حاضر با هدف تعیین ذهن آگاهی و ارتباط آن با عوارض ظاهری هایپرآندروژنیک، عوامل دموگرافیک و باروری در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک انجام شد.
مواد و روش‌ها: این مطالعه توصیفی از نوع همبستگی است که بر روی 181 زن مبتلا به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک مراجعه‌کننده به بیمارستان فیروزآبادی و فیروزگر به روش نمونه‌گیری مستمر (بر مبنای معیارهای ورود تا رسیدن به حجم مورد نظر) از خرداد 1397 تا مرداد 1398 انجام شد. داده‌ها با استفاده از پرسشنامه جمعیت شناختی، فرم مشخصات ظاهری هایپرآندروژنیک و ابزار ذهن‎آگاهی براون و رایان جمع‌آوری شد. ﺟﻬﺖ ﺗﺤﻠﻴﻞ داده‌ها از آزمون‌های تی مستقل، آنالیز واریانس یک‌طرفه، کروسکال والیس، ضریب همبستگی پیرسون و رگرسیون خطی چندگانه استفاده شد. 
یافته‌ها: میانگین امتیاز ذهن‌آگاهی 88/9±61/68 بود و با متغیرهای سن (0/01=P)، تحصیلات زن (0/001=P)، شغل زن (0/005=P)، وضعیت اقتصادی (0/02=P)، میزان رضایت همسر از اندام و ظاهر زن (0/02=P)، شاخص توده بدنی (0/01=P) و مدت ازدواج (0/001>P) ارتباط معناداری داشت. براساس مدل رگرسیون خطی چندگانه، مدت ازدواج 22 درصد از نمره کل ذهن‌آگاهی را  پیش­بینی کرد.
نتیجه‌گیری: نتایج نشان داد ذهن‌آگاهی با یک سری متغیر در ارتباط است که از میان آنها مدت ازدواج از متغیرهای تبیین کننده ذهن آگاهی است. توجه به متغیرهای مرتبط در تهیه و تدوین برنامه های مشاوره ای یا آموزشی در کنار دیگر شیوه های درمان برای زنان مبتلا به سندرم تخمدان کمک کننده است.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری و مامایی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی قزوین می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | The Journal of Qazvin University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb