مقالات پذیرفته شده                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه تهران
2- استادیار فیزیولوژی ورزش، دانشگاه صنعتی شاهرود ، e.vosadi@yahoo.com
چکیده:   (742 مشاهده)
هدف: پژوهش حاضر با هدف بررسی تاثیر هشت هفته فعالیت ورزشی با شدت های مختلف بر بیان ژن TBX5 در قلب رت های نر نژاد ویستار اجرا شد.
مواد و روش ­ها: در این پژوهش تجربی، 24 سر رت نر بالغ از نژاد ویستار در سه گروه 8 تایی کنترل، فعالیت ورزشی پرشدت (HIT) و فعالیت ورزشی کم شدت (LIT) تقسیم بندی شدند. تمرین گروه HIT، شامل دویدن با شدت ۸۵ تا ۹۰ درصد حداکثر اکسیژن مصرفی و دو دقیقه‌ با شدت ۵۰ تا ۶۰ درصد حداکثر اکسیژن مصرفی) و برنامه تمرین گروه LIT، شامل‌ شدت 55 تا 60 درصد حداکثر اکسیژن مصرفی و دو دقیقه‌ با شدت 45 تا 50 درصد حداکثر اکسیژن مصرفی) می باشد و در همین زمان، گروه کنترل هیچگونه تمرینی نداشت. میزان بیان ژن‌ TBX5 قلب نیز با استفاده از روش Real time-PCR اندازه‌گیری شد. در پایان، داده‌های به دست آمده با استفاده از آزمون آماری آنالیز واریانس یک طرفه و  آزمون تعقیبی توکی در سطح معنی‌داری ۰۵/۰ ارزیابی شدند.
یافته ها: شاخص وزن قلب، نسبت وزن قلب به وزن بدن و ضخامت دیواره بطن چپ در گروه تمرین تناوبی با شدت زیاد و کم به طور معنی‌داری ( به ترتیب (0/001≥P و 0/004=P) ،(0001/0≥P و 001/0=P) و (0001/0≥P و 38/0=P)  بیشتر از گروه کنترل بود. همچنین ضخامت بطن چپ در گروه تمرین تناوبی با شدت زیاد به طور معنی‌داری از گروه تمرین تناوبی با شدت کم بیشتر بود (0/001=P). در حالی که،  مقادیرTBX5  در گروه های تمرین نسبت به گروه کنترل، تفاوت معنی ­دار نداشت (0/11=p).
نتیجه ­گیری: فعالیت ورزشی با شدت بیشتر می تواند اثرات برجسته تری بر هیپرتروفی قلب نسبت به فعالیت های ورزشی با شدت کمتر داشته باشد.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تربیت بدنی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی قزوین می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | The Journal of Qazvin University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb