مقالات پذیرفته شده                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- ، hamid.kayalha@yahoo.com
چکیده:   (159 مشاهده)
زمینه: مطالعات نشان داده‌اند که گلودرد پس از عمل شایع‌ترین عوارض لوله‌گذاری تراشه است، بااین‌حال بروز واقعی و درجه آن به‌خوبی مستند نشده است.
هدف: این مطالعه با هدف ارزیابی و مقایسه بروز گلودرد و عوارض همودینامیکی در مدیریت راه هوایی به‌وسیله لارنگوسکوپی با تیغه مکینتاش، گلایدوسکوپ و ماسک حنجره‌ای در جراحی الکتیو انجام شد.
مواد و روش ها: این مطالعه از نوع کار آزمایی بالینی تصادفی بود که بر روی 90 بیمار کاندید عمل جراحی الکتیو در بیمارستان شهید رجایی قزوین انجام شد. بیماران به‌صورت تصادفی به سه گروه تقسیم شدند و سه روش لوله‌گذاری تراشه با تیغه مکینتاش، گلایدوسکوپ  و ماسک حنجره‌ای در بیماران انجام شدند. بروز گلودرد، عوارض همودینامیکی، زمان لوله‌گذاری و میزان تلاش در سه روش مورد مقایسه قرار گرفتند و توسط روش‌های آماری مناسب تحلیل شدند.
یافته‌ها: بروز گلودرد در گروه مکینتاش در مقایسه با دو گروه دیگر به‌طور معنی‌داری بیشتر بود (P<0/05). مدت‌زمان لارنگوسکوپی در گروه مکینتاش در مقایسه با گروه گلایدوسکوپ به‌طور معنی‌داری بیشتر بود ( 8/2±2/4 در مقابل 6/8±1/7 ،P=0/02). ازنظر متغیرهای همودینامیکی تنها ضربان قلب درروش راه هوایی با ماسک حنجره‌ای در دقیقه سوم نسبت به دو روش دیگر به‌طور معنی­ داری کمتر بود (P=0/02).
نتیجه‌گیری: بروز گلودرد در روش مکینتاش بیشتر و تغییرات همودینامیک درروش برقراری راه هوایی با ماسک حنجره‌ای کمتر بود. به نظر می‌رسد شاید ماسک حنجره‌ای  روشی ارجح در افراد مسن یا بیماران قلبی و عروقی باشد. برای تائید نتایج مذکور نیاز به مطالعات بیشتری در این زمینه است
     
نوع مطالعه: کارآزمایی بالینی | موضوع مقاله: بیهوشی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی قزوین می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | The Journal of Qazvin University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb