مقالات پذیرفته شده                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه خوارزمی
2- دانشگاه آزاد واحد هشتگرد ، m.sherafati@hiau.ac.ir
3- دانشگاه شیراز
چکیده:   (161 مشاهده)
زمینه: مسیر FOXO3a/Beclin-1 از مسیرهای مهم در اتوفاژی می‌باشد که می‌تواند در بیمارن دیابتی که مستعد کاردیومیوپاتی دیابتی هستند دچار اختلال شود.
هدف: هدف از این مطالعه بررسی تاثیر 8 هفته تمرین استقامتی بر محتوای پروتئین های FOXO3a و Beclin-1 در بافت عضله قلب موش‌های صحرایی نر نژاد اسپراگوداولی مبتلا به دیابت نوع 2 می‌باشد.
مواد و روش‌ها: در این مطالعه تجربی، 12 سر موش صحرایی نر 2 ماهه از نژاد اسپراگوداولی با میانگین وزن 20±270 گرم انتخاب و پس از دیابتی شدن از طریق القاء STZ و نیکوتین‌آمید به روش تصادفی به 2 گروه، تمرین دیابتی (6 سر) و کنترل دیابتی (6 سر) تقسیم ‏شدند؛ گروه تمرینی 4 روز در هفته مطابق با برنامه تمرینی (هر جلسه 42 دقیقه، سرعت بین 10 تا 30 متر بر دقیقه) به‏ مدت 8 هفته به تمرین استقامتی پرداختند؛ در حالی که گروه کنترل هیچ‌گونه برنامه تمرینی نداشتند. همچنین موش‌های صحرایی هیچ‌گونه درمانی با انسولین را در طول دوره پژوهش نداشتند. برای تجزیه و تحلیل داده ها از آزمون تی مستقل استفاده‏ شد. سطح معنی‌داری 0/05P≤ در نظر گرفته شده است.
یافته‌ها: تغییر معنی‌داری در محتوای پروتئین های FOXO3a (0/12P=) و Beclin-1 (0/34P=) در گروه‌ تمرین استقامتی نسبت به کنترل مشاهده نشد.
نتیجه‌گیری: نتایج نشان دادند که تمرین استقامتی بر محتوای پروتئین‌های FOXO3a و Beclin-1 تاثیری ندارد. بنابراین، به نظر می‌رسد که تمرین استقامتی نمی‌تواند بر اتوفاژی در عضله قلب آزمودنی‌های مبتلا به دیابت نوع 2 تاثیری داشته باشد
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تربیت بدنی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی قزوین می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | The Journal of Qazvin University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb