مقالات پذیرفته شده                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه شیراز
2- موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی ، nmosavari@gmail.com
3- موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی
چکیده:   (161 مشاهده)
زمینه و هدف: عامل اصلی سل در گاو مایکوباکتریوم بویس است. متداول ترین روش در حال استفاده جهت شناسایی گاوهای آلوده، در مقیاس جهانی و همچنین در ایران، تست توبرکولین می باشد. مطالعه حاضر با هدف بهبود دانش ما از ساختار جمعیت مایکوباکتریوم بوویس های جدا شده در گاوداری های شیراز صورت پذیرفت.
روش بررسی: پنجاه نمونه پاتولوژیک جمع آوری شده از گاو های توبرکولین مثبت، از دو کشتارگاه در شیراز، بر روی محیط لونشتاین جانسون گلیسیرینه و پیرواته کشت داده شدند. استخراج ژنوم از کشت های مثبت انجام شده و از آن ها در آزمون های PCR-16SrRNA، PCR-IS6110 و PCR-RD Typing استفاده گردید. تمام جدایه های مایکوباکتریوم بوویس با استفاده از هضم آنزیمی با آنزیم pvu II و روش PGRS-RFLP مورد ژنوتایپینگ قرار گرفتند.
یافته ها: در کشت باکتریایی، در مجموع 13 (26%) نمونه حاوی مایکوباکتریوم زنده بودند که با استفاده از آزمون های PCR، هویت همه جدایه ها به عنوان مایکوباکتریوم بوویس تأیید گردید. ژنوتایپینگ با استفاده از روش PGRS-RFLP، 2 الگو را نشان داد که 10 جدایه ژنوتیپ مشابه و 3 جدایه ژنوتیپ متفاوتی با سویه مایکوباکتریوم بوویس BCG (1173 P2) داشتند.
نتیجه گیری: در حالیکه تداوم مایکوباکتریوم بوویس شبه BCG (به عنوان یک ویژگی معمول در جمعیت مایکوباکتریوم بوویس ایرانی) در گاوداری های شیراز تعجب آور نیست، فرض ما بر این است که شناسایی یک سویه بسیار مشابه در کار ما می تواند نشان دهنده تکامل موضعی سویه های جدید مایکوباکتریوم بوویس در منطقه یا نفوذ چنین سویه هایی از طریق فعالیت های دامپروری باشد.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: باکتری شناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی قزوین می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | The Journal of Qazvin University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb