دوره 23، شماره 4 - ( مهر و آبان 1398 )                   جلد 23 شماره 4 صفحات 308-319 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Attari E. Evaluation Factors Affecting on Falling of Elderly Women With Knee Arthritis Following Tai Chi ‎Exercises and Glucosamine. J Qazvin Univ Med Sci. 2019; 23 (4) :308-319
URL: http://journal.qums.ac.ir/article-1-2808-fa.html
عطاری الهام. ارزیابی برخی عوامل مؤثر بر زمین‌خوردن زنان سالمند مبتلا به آرتروز زانو متعاقب تمرین تایچی و مکمل گلوکوزامین. مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی قزوین. 1398; 23 (4) :308-319

URL: http://journal.qums.ac.ir/article-1-2808-fa.html


گروه تربیت بدنی، دانشکده مدیریت و حسابداری، واحد قزوین، دانشگاه آزاد اسلامی، قزوین، ایران. ، elhamattari58@yahoo.com
چکیده:   (1065 مشاهده)
زمینه آرتروز زانو از شایع‌ترین مشکلات اسکلتی‌عضلانی سالمندان است که به کاهش تعادل و افزایش میزان زمین‌خوردن منجر می‌شود.
هدف این مطالعه با هدف ارزیابی برخی عوامل آمادگی جسمانی مؤثر بر زمین‌خوردن زنان سالمند مبتلا به آرتروز زانو متعاقب تمرین تایچی و مصرف مکمل گلوکوزامین سولفات انجام شد.
مواد و روش‌ها در این مطالعه نیمه‌تجربی، با طرح پیش‌آزمون‌پس‌آزمون ۹۰ زن سالمند مبتلا به آرتروز زانو که آرتروز آن‌ها با مقیاس کلگرن و لارنس همگن‌سازی شده بود، به صورت تصادفی در مهر ۱۳۹۵ از شهر قزوین انتخاب شدند. شرکت‌کنندگان به صورت تصادفی در سه گروه قرار گرفتند. گروه تمرین به مدت سه ماه، هفته‌ای سه جلسه تمرین تایچی انجام دادند، گروه مکمل به مدت سه ماه هفته‌ای سه مرتبه مکمل گلوکوزامین سولفات را با تجویز پزشک مصرف کردند و گروه شاهد هیچ مداخله‌ای دریافت نکردند. از آزمون آماری تی زوجی و تحلیل واریانس برای بررسی اختلاف بین گروه‌ها استفاده شد.
یافته‌ها آزمون تی زوجی نشان داد تنها تمرین تایچی بهبود معنی‌داری در تعادل پویا، قدرت اندام تحتانی و انعطاف‌پذیری قبل و بعد از مداخله ایجاد کرد (P=۰/۰۰۱). در بررسی تفاوت‌های بین سه گروه با استفاده از تحلیل واریانس چند‌متغیره و آزمون تعقیبی توکی، تنها تفاوت بین گروه تمرین و شاهد در متغیرهای تعادل پویا (P=۰/۰۰۱ و F=۱۲/۱۹)، قدرت اندام تحتانی (P=۰/۰۰۶ و F=۵/۶۵) و انعطاف‌پذیری (P=۰/۰۴ و F=۳/۴۵) از لحاظ آماری معنی‌دار بود.
نتیجه‌گیری تمرینات تایچی موجب بهبود معنی‌دار تعادل، قدرت اندام تحتانی و انعطاف‌پذیری در سالمندان مبتلا به آرتروز زانو می‌شود و بین دو متغیر تمرین و مکمل، تمرین متغیر اثرگذارتری است.
متن کامل [PDF 3030 kb]   (316 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (233 مشاهده)  
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تربیت بدنی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی قزوین می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | The Journal of Qazvin University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb