مقالات پذیرفته شده                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی واحد قائمشهر ، oveysgilaniyan@gmail.com
2- دانشگاه آزاد اسلامی واحد قائمشهر
چکیده:   (184 مشاهده)
مقدمه: کیفیت ضعیف خواب ممکن است منجر به اختلالاتی در حفظ سلامتی از طریق افزایش در وزن بدن و بافت چربی شود. فعالیت های جسمانی و یا ورزشی عواملی موثر بر کیفیت خواب و چاقی هستند.
هدف: پژوهش حاضر با هدف تعیین رابطه کیفیت خواب با شاخص توده بدن در پسران دانشجو با و بدون فعالیت ورزشی منظم انجام شد.
مواد و روش ها: جامعه آماری در این مطالعه توصیفی شامل پسران دانشجو با و بدون فعالیت ورزشی منظم بود که به صورت نمونه گیری هدفمند و در دسترس انتخاب شدند و به ترتیب در دو گروه فعال با شاخص توده بدنی نرمال(2/1±21/9=BMI) و گروه غیرفعال دارای اضافه وزن(5/2±28/3=BMI) قرار گرفتند(50 نفر در هر گروه). از پرسشنامه شاخص کیفیت خواب پیتززبورگ برای تعیین کیفیت خواب استفاده شد. نمره کلی بالاتر از 5 به عنوان کیفیت ضعیف خواب در نظر گرفته شد. داده ها با استفاده از آزمون های یومن ویتنی و ضریب همبستگی اسپیرمن تجزیه و تحلیل شدند(0/05>P).
یافته ها: براساس نتایج 60 درصد پسران دانشجو دارای کیفیت ضعیف خواب بودند و میانگین نمره کیفیت خواب گروه فعال در مقایسه با گروه غیرفعال پایین تر بود(0/001>P). علاوه براین ارتباط معنی داری بین شاخص توده بدن با نمره کیفیت خواب در پسران دانشجو(0/001>P) وهم چنین در گروه غیرفعال (0/043=P) مشاهده شد اما در گروه فعال این ارتباط معنی داری نبود.
نتیجه گیری: این یافته ها نشان می دهند که فعالیت ورزشی می تواند به عنوان یک عامل موثر در افزایش کیفیت خواب در نظر گرفته شود. بنابراین، استفاده از فعالیت جسمانی و یا تمرین ورزشی به عنوان یک درمان غیر دارویی برای بهبود کیفیت خواب به افراد جوان دارای اضافه وزن توصیه می شود.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تربیت بدنی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی قزوین می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | The Journal of Qazvin University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb