دوره 24، شماره 1 - ( فروردین و اردیبهشت 1398 )                   جلد 24 شماره 1 صفحات 14-23 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Gilanian Amiri O, Habibian M. The Relationship of Sleep Quality With Body Mass Index in Male College Students With and Without Regular Exercise. J Qazvin Univ Med Sci. 2020; 24 (1) :14-23
URL: http://journal.qums.ac.ir/article-1-2800-fa.html
گیلانیان امیری اویس، حبیبیان معصومه. تعیین رابطه کیفیت خواب با شاخص توده بدن در پسران دانشجو با و بدون فعالیت ورزشی. مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی قزوین. 1398; 24 (1) :14-23

URL: http://journal.qums.ac.ir/article-1-2800-fa.html


1- گروه تربیت بدنی، واحد قائمشهر، دانشگاه آزاد اسلامی، قائمشهر، ایران.
2- گروه تربیت بدنی، واحد قائمشهر، دانشگاه آزاد اسلامی، قائمشهر، ایران. ، habibian_m@yahoo.com
چکیده:   (1126 مشاهده)
زمینه: کیفیت ضعیف خواب ممکن است منجر به اختلالاتی در سلامت به واسطه افزایش وزن بدن و بافت چربی شود. فعالیت‌های جسمانی و یا ورزشی عواملی مؤثر بر کیفیت خواب و چاقی هستند. 
هدف: پژوهش حاضر با هدف تعیین رابطه کیفیت خواب با شاخص توده بدن (BMI) در پسران دانشجو با و بدون فعالیت ورزشی منظم انجام شد.
مواد و روش‌ها: جامعه آماری این مطالعه توصیفی ـ تحلیلی شامل پسران دانشجو با و بدون فعالیت ورزشی منظم بود که با نمونه‌گیری هدفمند و در دسترس انتخاب شدند و به ترتیب در دو گروه فعال (2/1±21/9=BMI) و غیرفعال (5/2±28/3=BMI) قرار گرفتند (50 نفر در هر گروه). از پرسش‌نامه پیتزبورگ برای تعیین کیفیت خواب استفاده شد. نمره کلی بالاتر از پنج به عنوان کیفیت ضعیف خواب در نظر گرفته شد. داده‌ها با استفاده از آزمون‌های یومن ویتنی و ضریب همبستگی اسپیرمن تجزیه و تحلیل شدند.
یافته‌ها: 60 درصد پسران دانشجو دارای کیفیت ضعیف خواب بودند و میانگین نمره کیفیت خواب گروه فعال در مقایسه با گروه غیرفعال پایین‌تر بود (0/001>P). به علاوه ارتباط معنی‌داری بین BMI با نمره کیفیت خواب در پسران (0/001>P) گروه غیرفعال (0/043=P) مشاهده شد، اما در گروه فعال این ارتباط معنی‌دار نبود.
نتیجه‌گیری: فعالیت ورزشی می‌تواند یک عامل مؤثر در افزایش کیفیت خواب در نظر گرفته شود؛ بنابراین، استفاده از فعالیت جسمانی و یا تمرین ورزشی به عنوان یک درمان غیردارویی برای بهبود کیفیت خواب به افراد جوان دارای اضافه‌وزن توصیه می‌شود.
متن کامل [PDF 3613 kb]   (5 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تربیت بدنی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی قزوین می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | The Journal of Qazvin University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb