دوره 23، شماره 4 - ( مهر و آبان 1398 )                   جلد 23 شماره 4 صفحات 332-341 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Boustani F, Ziagham S, Jahangirimehr A, Honarmandpour A. Prevalence of Premenstrual Syndrome, Premenstrual Dysphoric Disorder and Associated Factors Among Female High School Students. J Qazvin Univ Med Sci. 2019; 23 (4) :332-341
URL: http://journal.qums.ac.ir/article-1-2771-fa.html
بوستانی فروغ، ضیاغم سارا، جهانگیری مهر اعظم، هنرمند پور اعظم. شیوع علائم بالینی سندرم پیش از قاعدگی و اختلال ملال پیش از قاعدگی و عوامل مرتبط با آن، در دانش‌آموزان دبیرستانی شهر شوشتر. مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی قزوین. 1398; 23 (4) :332-341

URL: http://journal.qums.ac.ir/article-1-2771-fa.html


1- کمیته تحقیقات دانشجویی، گروه مامایی، دانشکده علوم پزشکی شوشتر، شوشتر، ایران.
2- گروه مامایی، دانشکده علوم پزشکی شوشتر، شوشتر، ایران. ، saraziagham@yahoo.com
3- گروه بهداشت، دانشکده علوم پزشکی شوشتر، شوشتر، ایران.
4- گروه مامایی، دانشکده علوم پزشکی شوشتر، شوشتر، ایران.
چکیده:   (440 مشاهده)
زمینه سندرم پیش از قاعدگی یک اختلال شایع جسمی‌روانی است که ارتباط واضحی با قاعدگی در زنان در سنین باروری دارد و می‌تواند به غیبت از محل کار و یا افت تحصیلی منجر شود. 
هدف این مطالعه با هدف شیوع تظاهرات بالینی سندرم پیش از قاعدگی و اختلال ملال پیش از قاعدگی و عوامل مرتبط با آن در دانش‌آموزان دبیرستانی شهر شوشتر صورت گرفت.
مواد و روش‌ها این مطالعه توصیفی‌تحلیلی به روش تصادفی طبقه‌بندی‌شده روی ۳۶۸ دانش‌آموز دختر دبیرستان‌های دولتی شهر شوشتر در سال ۱۳۹۵ انجام شد. ابزار گردآوری شامل پرسشنامه‌های اطلاعات فردی و استاندارد غربالگری علائم قبل از قاعدگی بود. داده‌ها با استفاده از آزمون‌های کولموگروف‌اسمیرنوف، کای اسکوئر، دوجمله‌ای، من‌ویتنی و ضریب همبستگی اسپیرمن تجزیه و تحلیل شدند.
یافته‌ها میانگین سنی افراد ۰/۸۷±‌۱۶/۳ سال بود. شیوع سندرم پیش از قاعدگی در این افراد ۵۳/۵ درصد و شیوع اختلال ملال قبل از قاعدگی ۱۲/۲۲ درصد به دست آمد. شایع‌ترین علائم به ترتیب، علائم خُلقی، رفتاری و جسمی بود. فراوانی سندرم پیش از قاعدگی در افرادی که سابقه خانوادگی مثبت داشتند، بالاتر بود.
نتیجه‌گیری با توجه به نتایج، شیوع سندرم پیش از قاعدگی در دانش‌آموزان دبیرستانی نسبتاً بالاست. از آنجایی که این مسئله می‌تواند باعث تداخل در فعالیت‌های شخصی، اجتماعی و تحصیلی فرد شود، وجود یک برنامه آموزشی در مدارس و اطلاع‌رسانی به دانش‌آموزان در این زمینه می‌تواند گام مفید و مؤثری در بهداشت سلامت دختران جوان باشد.
متن کامل [PDF 3957 kb]   (166 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (81 مشاهده)  
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مامایی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی قزوین می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | The Journal of Qazvin University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb