مقالات پذیرفته شده                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه علوم پزشکی قزوین
2- دانشگاه علوم پزشکی قزوین ، leili_fallah@yahoo.com
چکیده:   (472 مشاهده)
مقدمه
آسیب های سوختگی یکی از مشکلات درمانی در کشورهای در حال توسعه است. علی رغم همه پیشرفت ها در زمینه کنترل و درمان زخم های سوختگی، عامل اصلی مرگ و میر در بیماران دچار سوختگی عفونت های بیمارستانی می باشد. این مطالعه با هدف تعیین تاثیر تعویض زود هنگام پانسمان پیوند پوست بر پیامد ترمیم زخم سوختگی انجام شده است.
روش کار
این مطالعه یک کارآزمایی بالینی بوده و بر روی 60 بیمار سوختگی بستری در مرکز سوختگی دانشگاه علوم پزشکی قزوین در سال 1396 انجام شد. نمونه ها به صورت در دسترس انتخاب و به طور تصادفی در دو گروه مداخله و کنترل قرار گرفتند. در گروه مداخله پانسمان محل گرافت و دنور یک روز و در گروه کنترل سه روز پس از جراحی تعویض شد. تحلیل داده ها با استفاده از نرم افزارSPSS-21  و آزمونهای t زوجی و t مستقل و آنالیز واریانس انجام شد.
نتایج
میانگین سنی بیماران درگروه مداخله 8/36 و درگروه کنترل4/40 سال بود. درصد سوختگی در گروه مداخله 1/12و در گروه کنترل 5/14 درصد بود. نتایج آزمون کای دو نشان داد که در دو گروه آزمون و کنترل، توزیع فراوانی نتیجه کشت متفاوت بوده و 8/7 درصد از  کشت های ارسال شده در گروه کنترل مثبت گزارش شد در صورتی که هیچ یک از نتایج کشت های ارسالی در گروه مداخله مثبت گزارش نشد.
نتیجه گیری
با توجه به تاثیر مثبت تعویض زود هنگام پانسمان گرافت و دنور بر کاهش عفونت در بیماران دچار زخم سوختگی پیشنهاد میشود تعویض پانسمان محل گرافت و دنور ظرف 24 ساعت تعویض گردد.
     
نوع مطالعه: کارآزمایی بالینی | موضوع مقاله: پرستاری

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی قزوین می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | The Journal of Qazvin University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb