مقالات پذیرفته شده                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه علوم پزشکی قزوین ، fateme.nazifi@gmail.com
2- دانشگاه علوم پزشکی قزوین
چکیده:   (381 مشاهده)
زمینه و هدف: ضربه به سر می تواند منجر به کاهش سطح هوشیاری شده و توانایی افراد را برای پاسخ دهی به محیط کاهش دهد و منجر به اختلال در عملکردهای شناختی، ادراکی و حسی در افراد شود. یکی از روش هایی که به بهبود عملکرد مغز و سایر سیستم های بدن کمک می کند گرما درمانی است که به نظر می رسد می تواند منجر به تغییرات سطح هوشیاری در بیماران ضربه به سر شود. این مطالعه با هدف تعیین تاثیر حمام گرم پا بر سطخ هوشیاری بیماران ضربه به سر انجام شد
مواد و روش ها: این پژوهش یک مطالعه کارآزمایی بالینی با گروه کنترل است که بر روی50 بیمار ضربه به سر با معیار گلاسکو (GCS) 5-12 بستری در بخش آی سی یو بیمارستان شهید رجایی شهر قزوین از خرداد تا آذر ماه 1396 انجام شد. در این پژوهش، بیماران به روش نمونه گیری در دسترس و بر اساس معیارهای ورود و خروج انتخاب و با تخصیص تصادفی در دو گروه مداخله و کنترل قرار گرفتند. روش مداخله، حمام گرم پا با آب گرم دمای 2 ± 40 سانتی گراد به وسیله ماساژور جکوزی بود.که به مدت هفت روز، روزانه به مدت 15 دقیقه بعد از ساعت ملاقات انجام شد . سطح هوشیاری با استفاده از مقیاس کمای گلاسکو قبل مداخله، یک ساعت و سه ساعت بعد از مداخله ثبت شد. جهت آنالیز داده ها از آزمون آماری آنالیز واریانس با اندازه های تکرار شونده، آزمون کای دو، تی تست، میانگین و انحراف معیار استفاده شد. داده ها با نرم افزار SPSS  نسخه 22 تجزیه و تحلیل شد.
یافته ها: نتایج مطالعه نشان داد که میانگین نمرات سطح هوشیاری در گروه مداخله و کنترل و همچنین در طول زمان تفاوت معنی داری دارد و با استفاده از آزمون آنالیز واریانس با اندازه های تکرار شونده میزان افزایش سطح هوشیاری در گروه آبگرم نسبت به گروه کنترل بیشتر بوده و تفاوت معنی دار آماری داشت(05/0>p). میانگین سطح هوشیاری بیماران در روز هفتم، در گروه مداخله (86/1±32/9) و در گروه شاهد (48/2±44/8) بود که آزمون تی تست تفاوت معنی دار آماری را در دو گروه نشان داد (005/0P=). میانگین سطح هوشیاری بیماران در شروع مطالعه در گروه مداخله (83/1±28/8) و در گروه شاهد (94/1±72/7) بود که تفاوت معنی داری بین دو گروه وجود نداشت (254/0P=).
نتیجه گیری: نتایج مطالعه حاضر نشان داد که حمام گرم پا سبب افزایش سطح هوشیاری بیماران ضربه به سر می شود و به عنوان یکی از روش های افزایش سطح هوشیاری بیماران ضربه مغزی پیشنهاد می شود.
واژه‌های کلیدی: سطح هوشیاری، ضربه به سر، حمام گرم
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری و مامایی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی قزوین می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | The Journal of Qazvin University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb