دوره 21، شماره 2 - ( خرداد و تیر 1396 )                   جلد 21 شماره 2 صفحات 49-41 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

SeyedTabaee R, Rahmatinejad P, Mohammadi D, Etemad A. The role of coping strategies and cognitive emotion regulation in well-being of patients with cancer. J Qazvin Univ Med Sci. 2017; 21 (2) :49-41
URL: http://journal.qums.ac.ir/article-1-2279-fa.html
سیدطبایی رضا، رحمتی نژاد پروین، محمدی داود، اعتماد عقیل. نقش سبک های مقابله ای و تنظیم شناختی هیجان در میزان بهزیستی روان شناختی بیماران مبتلا به سرطان. مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی قزوین. 1396; 21 (2) :49-41

URL: http://journal.qums.ac.ir/article-1-2279-fa.html


1- دانشگاه علوم پزشکی قم
2- ، rahmatinejadp@yahoo.com
چکیده:   (3805 مشاهده)

مقدمه: سرطان یکی از بیماری­های مخرب و معمولاً پیشرونده می­باشد که فشار زیادی را بر بیمار، خانواده او و جامعه تحمیل می­کند. از این­ رو، شناخت عواملی که در بهزیستی روان­شناختی این بیماران مؤثر هستند در کمک به کاهش تنشی که این بیماران تجربه می­ کنند بسیار مهم و تأثیرگذار است.

هدف: این مطالعه با هدف بررسی نقش سبک­ های مقابله­ ای و تنظیم شناختی هیجان به عنوان دو مؤلفه مهم خودتنظیمی در میزان بهزیستی روان ­شناختی بیماران مبتلا به سرطان انجام شد.

مواد و روش ­ها: مطالعه حاضر یک مطالعه توصیفی از نوع طرح ­های پیش­بین در تحقیقات همبستگی است که در سال 1395 انجام شده است. 62 نفر از بیماران مبتلا به سرطان که برای درمان به سه مرکز شیمی ­درمانی در شهر قم مراجعه کرده بودند به صورت در دسترس انتخاب شدند. بیماران به پرسش­نامه ­های دموگرافیک، بهزیستی روان­شناختی ریف، سبک­ های مقابله ­ای اندلر و پارکر و تنظیم شناختی هیجان گرانفسکی پاسخ دادند.

یافته­ ها: نتایج نشان داد که بین سبک ­های مقابله ­ای و میزان بهزیستی روان­شناختی بیماران مبتلا به سرطان همبستگی معنی­ داری وجود دارد (00/01P=). بین نمره کلی تنظیم­ شناختی هیجان و میزان بهزیستی روان­شناختی بیماران همبستگی معنی­ داری مشاهده نشد (0/01P=). نتایج رگرسیون نشان داد که سبک­ های مقابله ­ای توان بیش ­تری در تعیین میزان بهزیستی روان ­شناختی بیماران مبتلا به سرطان دارند.

بحث و نتیجه­ گیری: از یافته­ های پژوهش چنین استنباط می­ شود که راهبردهای مقابله ­ای یکی از مهم­ترین عوامل تاثیرگذار در مقابله با تجربه رویداد تنش ­زایی مانند سرطان است. تمرکز عمده بر برنامه ­های درمانی و آموزشی مربوط به شناسایی و کاربرد راهبردهای مقابله ­ای سازگارانه، نقش مهمی در افزایش بهزیستی روان ­شناختی این بیماران ایفا می ­کند.

متن کامل [PDF 203 kb]   (1209 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: روان پزشکی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی قزوین می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | The Journal of Qazvin University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb