دوره 20، شماره 2 - ( خرداد و تیر 1395 )                   جلد 20 شماره 2 صفحات 33-26 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Miri N, Noroozi M, Zavoshy R, Mohammadpoorasl A, Khoeiniha M. Association between eating disorders and body image in athletes and non-athlete students in Qazvin University of Medical Sciences. J Qazvin Univ Med Sci. 2016; 20 (2) :33-26
URL: http://journal.qums.ac.ir/article-1-2005-fa.html
میری نسترن، نوروزی مصطفی، زاوشی رزا، محمد پور اصل اصغر، خویینی ها مریم. ارتباط اختلال های تغذیه‌ای با تصویر ذهنی از جسم در دانشجویان ورزشکار و غیرورزشکار دانشگاه علوم پزشکی قزوین. مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی قزوین. 1395; 20 (2) :33-26

URL: http://journal.qums.ac.ir/article-1-2005-fa.html


، mnoroozi@qums.ac.ir
چکیده:   (2535 مشاهده)

زمینه: نارضایتی از تصویر ذهنی از جسم و مشکلات تغذیه­ای یکی از اختلال‌های شایع دوره نوجوانی و جوانی به خصوص در ورزشکاران است.

هدف: مطالعه به منظور تعیین ارتباط اختلال­های تغذیه‌ای با تصویر ذهنی از جسم در دانشجویان ورزشکار و غیرورزشکار دانشگاه علوم پزشکی قزوین انجام شد.

مواد و روش­ها: این مطالعه مقطعی بر روی 226 نفر دانشجوی ورزشکار و 350 نفر دانشجوی غیرورزشکار انجام شد که در سال 93-1392 در دانشگاه علوم پزشکی قزوین تحصیل می­کردند. تمام دانشجویان دختر و پسر ورزشکاری که به طور خاص یک رشته ورزشی را دنبال می­کردند و حداقل در یکی از سطوح مسابقه­های ورزشی شرکت کرده بودند، به عنوان دانشجویان ورزشکار به صورت سرشماری وارد مطالعه شدند. دانشجویان دختر و پسر غیرورزشکار به صورت تصادفی از بین دانشجویانی انتخاب شدند که هیچ­گونه فعالیت ورزشی نداشتند. برای جمع­آوری اطلاعات از پرسش­نامه­های اطلاعات فردی، نگرش غذایی استاندارد (EAT-26) و روابط چند بُعدی خود- بدن استاندارد (MBSRQ) استفاده شد. داده­ها با آزمون­های تی و کای دو تحلیل شدند.

یافته­ها: میانگین سنی دانشجویان 19/3±92/21 سال و میانگین شاخص توده بدنی آن­ها 18/3±24/22 کیلوگرم بر مترمربع بود. فراوانی   اختلال­های خوردن در دانشجویان ورزشکار %5/11 و در دانشجویان غیرورزشکار %2/11 بود. بی­اشتهایی عصبی نسبت به پُراشتهایی عصبی در هر دو گروه شیوع بالاتری داشت. دانشجویان با شاخص توده بدنی طبیعی، از تصویر ذهنی بهتر و اختلال­های تغذیه­ای کم­تری نسبت به دانشجویان لاغر و دارای اضافه وزن و چاق برخوردار بودند. بین متغیرهای سن، مقطع تحصیلی و جنسیت با اختلال­های تغذیه‌ای و تصویر ذهنی از جسم ارتباط آماری معنی­داری دیده نشد. همچنین بین اختلال­های تغذیه­ای با تصویر ذهنی از جسم ارتباط معنی­داری دیده نشد. فراوانی اختلال­های تغذیه­ای در پسران بیش­تر از دختران بود، ولی این تفاوت از نظر آماری معنی­دار نبود.

نتیجه­گیری: با توجه به یافته­ها، به نظر می­رسد اختلال­های تغذیه­ای و تصویر ذهنی نامطلوب در بین هر دو گروه دانشجویان ورزشکار و غیرورزشکار به طور نسبی رایج و شاخص توده بدنی عامل پیش­بینی­کننده اختلال­های خوردن است.

متن کامل [PDF 190 kb]   (754 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تغذیه

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی قزوین می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | The Journal of Qazvin University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb