دوره 20، شماره 1 - ( فروردین و اردیبهشت 1395 )                   جلد 20 شماره 1 صفحات 62-56 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Yekefallah L, Najafi M, Shahrokhi A, Javadi H, Mohamadpoorasl A. Effect of telenursing on quality of life of patients with atrial fibrillation referred to the teaching hospitals in Qazvin. J Qazvin Univ Med Sci. 2016; 20 (1) :62-56
URL: http://journal.qums.ac.ir/article-1-1932-fa.html
یکه فلاح لیلی، نجفی مهدی، شاهرخی اکرم، جوادی حمید رضا، محمد پور اصل اصغر. تأثیر پرستاری از راه دور بر کیفیت زندگی بیماران مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی مراجعه کننده به مراکز آموزشی- درمانی قزوین. مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی قزوین. 1395; 20 (1) :62-56

URL: http://journal.qums.ac.ir/article-1-1932-fa.html


1- ، m.najafi@qums.ac.ir
چکیده:   (3797 مشاهده)

  زمینه: فیبریلاسیون دهلیزی یکی از شایع­ترین بی­نظمی­های قلبی پایدار است که یک درصد جامعه را درگیر می­کند. طولانی بودن درمان، آموزش و پی­گیری مستمر را می­طلبد که با روش­های نوین پرستاری از جمله پرستاری از راه دور می­توان به آن دست یافت.

  هدف: مطالعه به منظور تعیین تأثیر پرستاری از راه دور بر کیفیت زندگی بیماران مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی انجام شد.

  مواد و روش­ها: این مطالعه نیمه تجربی در سال 1393 بر روی 100 بیمار فیبریلاسیون دهلیزی مراجعه­کننده به مراکز آموزشی- درمانی دانشگاه علوم پزشکی قزوین انجام شد. بیماران به روش نمونه­گیری آسان انتخاب و به صورت تصادفی به دو گروه مداخله و شاهد تقسیم شدند. در گروه مداخله، 12 هفته تماس تلفنی جهت پی­گیری و آموزش انجام شد. سطح کیفیت زندگی هر دو گروه قبل و بعد از مداخله به وسیله پرسش­نامه SF-36 ارزیابی و داده­ها با آزمون­های آماری تی زوجی، مجذور کای و تی تجزیه و تحلیل شدند.

  یافته­ها: میانگین نمره کیفیت زندگی در گروه مداخله قبل از مداخله 8/10 ± 88/64 بود که بعد از مداخله به 2/9 ± 14/76 رسید و به طور معنی­داری افزایش یافت و در گروه شاهد از 7/9 ± 6/62 قبل از مداخله به 95/6 ± 05/60 بعد از مداخله رسید که به طور معنی­داری کاهش نشان داد.

  نتیجه­گیری: با توجه به یافته­ها، به نظر می­رسد پرستاری از راه دور می­تواند سطح کیفیت زندگی بیماران را افزایش دهد و راه را برای پرستاری بهتر بیماران فراهم آورد.

 

متن کامل [PDF 175 kb]   (1221 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری و مامایی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی قزوین می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | The Journal of Qazvin University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb