[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: نقشه پايگاه :: تماس با ما ::
:: دوره 15، شماره 4 - ( زمستان 1390 ) ::
جلد 15 شماره 4 صفحات 13-19 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه اثر ترکیب پروپوفول- آلفنتانیل با کتامین- آلفنتانیل جهت انجام لوله‌گذاری تراشه بدون استفاده از داروهای شل کننده عضلانی
دکتر سید عباس حسینی جهرمی، دکتر سیده معصومه حسینی ولمی* ، دکتر ابوالفضل عبدالله پور
استاديار گروه بی هوشی دانشگاه علوم پزشکی قزوین ، Email: parspaya872008@yahoo.com
چکیده:   (22416 مشاهده)

  زمینه: لوله‌گذاری داخل تراشه یکی از مراحل اصلی و اساسی بی­هوشی عمومی است که در صورت وجود راه هوایی مشکل intubation) Difficult ) ، استفاده از شل­کننده عضلانی محدودیت دارد.

  هدف: مطالعه به منظور مقایسه اثر ترکیب پروپوفول-آلفنتانیل با ترکیب کتامین-آلفنتانیل جهت انجام لوله‌گذاری داخل تراشه بدون استفاده از داروهای شل­کننده عضلانی انجام شد.

  مواد و روش­ها: در این کارآزمایی بالینی دوسوکور، 60 بیمار 18 تا 50 ساله در کلاس یک یا دو بی­هوشی به صورت تصادفی به دو گروه مساوی تقسیم شدند. جهت لوله­گذاری داخل تراشه بدون استفاده از شل­کننده­های عضلانی در یک گروه از ترکیب کتامین- آلفنتانیل و در گروه دیگر از ترکیب پروپوفول- آلفنتانیل استفاده شد. تغییرات همودینامیک (فشارخون و ضربان قلب) و یافته‌های فیزیکی (وضعیت تارهای صوتی، شلی فک، وضعیت ونتیلاسیون با ماسک و پاسخ به اینتوباسیون) در دو گروه با یکدیگر مقایسه شد. داده­ها نیز با آزمون آماری تی و کای دو تحلیل شدند.

  یافته‌ها: از نظر فشارخون و ضربان قلب تفاوت معنی­دار آماری بین دو گروه مشاهده شد که در گروه کتامین ثبات بهتری نسبت به گروه پروپوفول وجود داشت (05/0 P< ). از نظر یافته‌های فیزیکی (شلی فک، ونتیلاسیون با ماسک، وضعیت تارهای صوتی و پاسخ به انتوباسیون)، در گروه پروپوفول %3/93 بیماران در طبقه عالی و %7/6 در طبقه خوب قرار گرفتند و در گروه کتامین %40 بیماران در طبقه عالی، %3/33 در طبقه خوب و %7/26 در طبقه ضعیف جای گرفتند که از این نظر وضعیت در گروه پروپوفول بهتر بود و از نظر آماری نیز تفاوت معنی‌داری بین دو گروه مشاهده شد (05/0 P< ).

  نتیجه‌گیری: با توجه به یافته ها، در شرایطی که استفاده از شل­کننده‌های عضلانی امکان‌پذیر نباشد، استفاده از ترکیب پروپوفول-آلفنتانیل جهت لوله‌گذاری داخل تراشه نسبت به ترکیب کتامین- آلفنتانیل ارجحیت دارد.

 

واژه‌های کلیدی: بی­هوشی عمومی، لوله‌گذاری داخل تراشه، شل­کننده عضلانی، پروپوفول، کتامین، آلفنتانیل
متن کامل [PDF 258 kb]   (1400 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بیهوشی
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Hosseini-Jahromi S, Hosseini-Valami S, Abdollahpour A. Comparing the effect of propofol-alfentanil with ketamine-alfentanil on endotracheal intubation without muscle relaxation. J Qazvin Univ Med Sci. 2012; 15 (4) :13-19
URL: http://journal.qums.ac.ir/article-1-1199-fa.html

حسینی جهرمی سید عباس، حسینی ولمی سیده معصومه، عبدالله پور ابوالفضل. مقایسه اثر ترکیب پروپوفول- آلفنتانیل با کتامین- آلفنتانیل جهت انجام لوله‌گذاری تراشه بدون استفاده از داروهای شل کننده عضلانی. مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی قزوین. 1390; 15 (4) :13-19

URL: http://journal.qums.ac.ir/article-1-1199-fa.htmlدوره 15، شماره 4 - ( زمستان 1390 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی قزوین The Journal of Qazvin University of Medical Sciences
Persian site map - English site map - Created in 0.2 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3730